W niedzielę w powiatach nadwiślańskich woj. pomorskiego zostanie prawdopodobnie wprowadzony alarm powodziowy. Może być on wprowadzony w powiatach: gdańskim, malborskim, kwidzyńskim, tczewskim, sztumskim i nowodworskim - poinformował w sobotę rzecznik wojewody.

Przewiduje się, że fala kulminacyjna dotrze do województwa pomorskiego we wtorek. Ocenia się, że wysokość fali nie przekroczy korony wałów. Długi czas przepływu wody może jednak powodować przesiąki i uszkodzenia wałów. W takiej sytuacji są możliwe lokalne podtopienia, które mogą skutkować koniecznością ewakuacji - czytamy w komunikacie rzecznika wojewody pomorskiego, Romana Nowaka.

Jak przygotować się na nadejście fali?

Wojewoda pomorski zaleca zaopatrzyć się w tym czasie m.in. w latarki z zapasowymi bateriami, przenośne radio, apteczkę i podręcznik pierwszej pomocy, zapas żywności i wody, podstawowe leki i dokumenty zabezpieczone w nieprzemakalnym opakowaniu.

Wojewoda poinformował też, że po sygnale ewakuacji należy wyłączyć instalacje domowe, zabezpieczyć dom, zastosować się do poleceń służb prowadzących akcje ratunkową i ewakuację, nie wchodzić do niesionej przez powódź wody, zgromadzić w jednym miejscu przygotowane zapasy wody i żywności, nie używać w gospodarstwie wód gruntowych, bo mogą być zatrute oraz zgłosić się ochotniczo do pomocy w walce z powodzią.