W nadwiślańskich gminach województwa kujawsko-pomorskiego wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Woda podnosi się również w położonych nad rzeką siedmiu gminach powiatu płockiego oraz w Płocku.

Na przyjęcie wysokiej wody na Wiśle przygotowuje się tama we Włocławku zamykająca Zbiornik Włocławski. Fala kulminacyjna spodziewana jest tam w sobotę do wieczora lub w niedzielę rano.

Prognozowane stany wody oscylują w granicach tzw. wody stuletniej, która np. na wodowskazach w Toruniu i Fordonie może osiągnąć poziom powyżej 850 cm do 900 cm, znacznie przekraczając tam stany alarmowe - powiedział Lech Kubera, zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim.

Jego zdaniem wały w Kujawsko-Pomorskiem są przygotowane na tak wysoką wodę. Nie powinna się ona przelać przez koronę wałów, problem jednak w tym, że fala kulminacyjna jest długa i płaska. Zakładamy, że będą przesiąki, a przy utrzymywaniu się tak wysokich stanów wody w granicach tygodnia i dłużej, możemy mieć lokalne problemy z utrzymaniem ciągłości wałów - dodał.

Po wpłynięciu fali kulminacyjnej na Zbiornik Włocławski wielkość zrzutu wody na tamie we Włocławku zostanie zwiększona i może wynieść nawet 7200 metrów sześciennych na sekundę.