Tama we Włocławku nie jest zagrożona - zapewnił szef MSWiA Jerzy Miller. Jak podkreślił, wszyscy eksperci zgodnie potwierdzają bezpieczeństwo zapory. Nie wiem, skąd się biorą domniemania, że cokolwiek jest nie tak - dodał.

Na konferencji Jerzego Millera był Patryk Serwański

Minister poinformował także, że obecnie problemem - szczególnie w Polsce południowej - stają się osuwiska. W Małopolsce, głównie w gminie Lanckorona, doliczono się ich 250. Spowodowały uszkodzenia 60 budynków. Z kolei w województwie podkarpackim ziemia osunęła się dotąd 39 razy.

Miller dodał, że na południu Polski rozpoczęło się już liczenie strat. Pierwsze dane będą znane w przyszłym tygodniu.

Poziom wody w Warszawie i Sandomierzu obniża się

Szef MSWiA oznajmił, że poziom wody w Wiśle w Warszawie obniżył się o około 20 cm i dalej będzie się obniżał. Świadczą o tym pomiary z miast powyżej Warszawy. Poziom wody obniżył się również w Sandomierzu - o 31 cm. Dzięki temu pojawiła się szansa na zatamowanie wyrwy w wale w Koćmierzu pod Sandomierzem. Gdyby akcja łatania wyrwy się powiodła, można by zacząć wypompowywać wodę z zalanych rejonów.

Jerzy Miller poinformował również, że w dorzeczu Odry fala powodziowa przesuwa się wolniej, niż przypuszczano. Dodał, że ponieważ pełny jest już zbiornik Jeziorsko na Warcie, konieczne było zwiększenie zrzutów z niego.