Główne rzeki w górnych biegach opadają, ryzyko przelania wałów jest niższe niż wczoraj, ale wyższe jest ryzyko przerwania wałów - poinformował szef MSWiA Jerzy Miller. Pogoda się poprawia, tylko miejscami występują przelotne opady. Minister przekazał też dobre informacje dotyczące Sandomierza: To miasto najgorsze ma już chyba za sobą; huta szkła została obroniona.

W nocy do Wisły wpłynęła fala powodziowa z Sanu, ale w tej chwili poziom wody w Sandomierzu zaczyna spadać - dodał Miller.

Minister podkreślił, że krytyczna sytuacja jest w tej chwili na rzece Uszwicy w gminie Szczurowa, gdzie dwóm kolejnym wsiom grozi zalanie. Niedobrze jest też w gminie Szczucin. Co prawda, uspokoiła się tam niewielka rzeka Breń, ale przeciekają wały wiślane.

W samej Warszawie najwyższy poziom Wisła ma osiągnąć we wczesnych godzinach popołudniowych i - co ważne - nie przekroczy on 750 cm.

Jerzy Miller zapewnił też, że nie dojdzie do przerwania wałów w Bydgoszczy i Toruniu - nawet jeśli tama we Włocławku będzie spuszczać 8 tys. metrów sześciennych wody na sekundę. Nikt jednak nie zagwarantuje bezpieczeństwa mieszkańcom Torunia. Oni kupili domy i mieszkania w miejscach, w których żaden budynek nigdy nie powinien stanąć.

W górnych biegach rzek woda opada. Stabilizuje się poziom Wisły w górę od Dęblina, gdzie między godz. 2 a 5 woda opadła o 5 cm. W Warszawie między godz. 2 a 5 przybyło 25 cm. W nocy przejściowo podniosła się woda w Sandomierzu. Powodem był spływ wody z Sanu - powiedział Miller.

Jak dodał, na Odrze woda opada powyżej ujścia Nysy Kłodzkiej, natomiast przybiera na wysokości Brzegu. To już jest jednak końcowa faza przyboru wody.

Minister stwierdził też, że ryzyko przelania wałów dzisiaj jest mniejsze niż wczoraj, ale większe jest za to ryzyko przerwania czy rozmycia wałów ze względu na utrzymujący się wysoki stan wód.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmieniła się sytuacja od wczoraj. Przysyłajcie też wiadomości, gdzie i jaka potrzebna jest pomoc, a także jaki rodzaj pomocy możecie zaoferować.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.


Pokaż Polska pod wodą. Powódź maj 2010 na większej mapie