Osiem rodzin z Suwalszczyzny, gdzie kilka dni temu przeszła trąba powietrzna, dostanie zapomogi od wojewody podlaskiego. W sumie chodzi o 30 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do tych poszkodowanych, których mieszkania i budynki gospodarcze ucierpiały najbardziej.

Jak poinformował wójt gminy Rutka Tartak Jan Racis, zgłaszają się już firmy, które bezpłatnie dostarczają materiały budowlane dla poszkodowanych. Jak dotąd firmy ubezpieczeniowe nie oszacowały jednak strat.

Starosta suwalski złożył natomiast wniosek o to, by poszkodowane wsie z Suwalszczyzny zostały zaliczone do tych, gdzie będzie można stosować uproszczone zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Chodzi o miejscowości Potopy, Kadaryszki, Pobodzie i Rowele w gminie Rutka Tartak oraz Marianka w gminie Wiżajny. Wniosek trafił już do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Trąba powietrzna przeszła przez Suwalszczyznę we wtorek. Żywioł pozrywał dachy i linie energetyczne, połamał drzewa. Uszkodzonych zostało kilkanaście kilometrów dróg. Na szczęście nie ucierpieli ludzie.