Wyprawa na K2. Kaczkan i Urubko w obozie drugim, może spróbują założyć trzeci

Poniedziałek, 5 lutego 2018 (17:11)

Uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2 Marcin Kaczkan i Denis Urubko dotarli do obozu drugiego na wysokości 6300 m i tam spędzą noc. Dalsze plany uzależnione są od pogody - poinformował w poniedziałkowe popołudnie kierownik ekspedycji Krzysztof Wielicki. K2 (8611 m) to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Wielicki już wcześniej podkreślał, że obecnie nie ma żadnych ustaleń co do tego, kto miałby ruszyć do ataku szczytowego.

Kaczkan i Urubko rozpoczęli wspinaczkę w niedzielę, z niedzieli na poniedziałek nocowali w obozie pierwszym na wysokości 5950 m, a rano wyszli do "dwójki".

Dlaczego przerwano akcję na Nanga Parbat i nie ratowano Tomasza Mackiewicza? Jest raport

Wiemy coraz więcej o przebiegu zeszłotygodniowej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Himalaiści opublikowali raport medyczny autorstwa dr Roberta Szymczaka, lekarza konsultującego wyprawę na K2. Wyjaśnia w nim, dlaczego zrezygnowano z ratowania Tomasza Mackiewicza. czytaj więcej

Co zamierzają robić we wtorek? Tego nie ustalaliśmy, wszystko zależy od nich. Jeżeli pogoda będzie im sprzyjać, być może spróbują założyć obóz trzeci na 6900 m, jeśli znajdą odpowiedni teren - poinformował Wielicki.

W bazie warunki znośne. Od południa słońca już nie widać, wróciło zachmurzenie, wiatr jest dość silny, ale do przeżycia, temperatura minus 25 stopni. W obozie drugim jest gorzej: wieje 40-50 km/h. Marcin i Denis czują się dobrze - przekazał.

Wielicki już wcześniej zaznaczał, że "nie ma żadnych ustaleń odnośnie ataku szczytowego i na razie nie będzie". Obecnie wszelkie działania skupiają się na założeniu obozu trzeciego - skwitował.

K2 to druga pod względem wysokości góra Ziemi, ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

Do tej pory odnotowano 306 wejść na ten szczyt. Podczas prób zdobycia K2 zginęło natomiast ponad 80 ludzi, co czyni "Górę Gór" drugim po Annapurnie (8091 m) najbardziej niebezpiecznym i niedostępnym dla wspinaczy szczytem.

(e)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Zimowa wyprawa na K2

RMF FM/PAP