Po dziesięć tysięcy złotych otrzymają - w ramach pomocy materialnej - uczniowie i studenci z Małopolski osieroceni w wyniku katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Uchwałę w tej sprawie przyjął w środę sejmik.

Zobacz również:

Tuż po katastrofie myślano o przyznaniu dzieciom stypendiów, ostatecznie zdecydowano jednak, że będzie to pomoc materialna udzielana przez gminy. W Krakowie pomoc przysługuje jednej osobie, a w gminie Wierzchosławice dwóm.

Pod koniec kwietnia sejmik zdecydował o wsparciu dzieci osieroconych w wyniku katastrofy, które nie są objęte obowiązkiem szkolnym oraz o pomocy dla osób ciężko poszkodowanych. Oni także otrzymają po 10 tysięcy złotych. Chodzi o trójkę dzieci - jedno z Krakowa i dwójkę z Korzennej oraz o troje dorosłych z Krakowa, Tarnowa i Skawiny. W sumie na pomoc poszkodowanym w katastrofie władze województwa przeznaczą 90 tys. złotych.

Jedna z największych katastrof na kolei

3 marca wieczorem w pobliżu Szczekocin k. Zawiercia - na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa-Kraków. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. W wyniku katastrofy zginęło 16 osób - 11 podróżnych i pięciu pracowników kolei, a ponad 50 zostało rannych.