Justyna Kowalczyk awansowała do finału sprintu (1,2 km) techniką dowolną na mistrzostwach świata w norweskim Oslo. Polka biegła w drugim półfinale. Biegaczka z Kasiny Wielkiej finiszowała na drugim miejscu tuż za Vesną Fabjan, tracąc do Słowenki 0,3 sekundy. Najszybszy czas półfinałów uzyskała Marit Bjoergen.

W półfinale Polka zmierzyła się: Charlotte Kallą, Laure Barthelemy, Vesną Fabjan, Idą Ingemarsdotter i Hanną Brodin.

Już na starcie przewróciła się Francuzka. Na jednym z podbiegów potknęła się także Igemarsdotter. Polka przez dłuższą część dystansu biegła na ostatnim miejscu. Mistrzyni olimpijska zaatakowała na przedostatnim podbiegu, przesuwając się na pierwszą lokatę. Na stadion wbiegła jako pierwsza, ale rywalki nie zamierzały odpuszczać. Na ostatniej prostej rywalki zaatakowały, ale biegaczka z Kasiny Wielkiej obroniła druga lokatę.

W pierwszym półfinale znalazła się Marit Bjoergen, Arianna Follis, Petra Majdić, Anna Falk, Alena Prochazkova i Astrid Jacobsen.

Na początku prowadziła Follis, ale przewróciła się i spadła na ostatnie miejsce. Wtedy inicjatywę przejęły Norweżki: Bjoergen i Jacobsen. Nagle dodatkowa energia wstąpiła w Follis, która ostro ruszyła do przodu, doganiając rywalki. Do walki włączyła się także brązowa medalistka olimpijska na tym dystansie Petra Majdic. Ostatecznie pierwszymi zawodniczkami, które zapewniły sobie awans do wielkiego finału były Bjoergen i Majdic.

Szczęśliwymi przegranymi są: Arianna Follis i Alena Prochazkova.