Wyszukiwarka prawdę Ci powie - również o gustach filmowych i ulubionych aktorach. Poprosiliśmy ekspertów firmy Google o przygotowanie dla RMF FM raportu pokazującego, jak w ostatnich tygodniach wyglądały wyszukiwania Polaków związane z Oscarami. Niektóre wyniki są naprawdę zaskakujące.

Główna część badania dotyczy okresu 1 stycznia 2017 r. - 23 lutego 2017 r. Zainteresowanie wyszukiwaniem Oscarów było najwyższe 18 lutego. Drugi taki moment to 24 stycznia - dzień ogłoszenia nominacji.

Kiedy są Oscary i kto je dostanie?

Na liście najczęściej zadawanych pytań dla hasła "Oscary" pierwsze miejsce zajmuje pytanie o termin ceremonii: "Kiedy są Oscary 2017?". Kolejne świadczy o tym, że polscy internauci są zainteresowani prognozami i typowaniami krytyków - pytali bowiem: "Kto dostanie Oscara?".

Co może zaskakiwać, na trzecim miejscu znalazło się pytanie o Brada Pitta - "Czy Brad Pitt ma Oscara?". Trudno powiedzieć, dlaczego akurat on zainteresował polskich internautów - w ostatnim czasie głośniej niż o jego filmowych dokonaniach mówi się o prywatnych problemach gwiazdora.

Google podaje, że najpopularniejsze wyszukiwania podobne dla hasła "Oscary 2017" to:
- Oscary 2017 nominacje
- La La Land
- statuetka Oscara
- Moonlight
- rozdanie Oscarów 2017

Akurat w przypadku tego zestawienia trudno mówić o zaskoczeniach - w pierwszej piątce mamy "La La Land" i "Moonlight", czyli dwa filmy, których twórcy uważani są za potencjalnych zwycięzców w najważniejszych kategoriach.

Wśród obrazów walczących o statuetkę dla najlepszego filmu pierwsza piątka wyszukiwań wygląda następująco:
1. La La Land
2. Przełęcz ocalonych
3. Moonlight
4. Fences
5. Ukryte działania

Tutaj zaskakiwać może dość wysoka pozycja filmu "Fences", który jak na razie nie ma nawet zaplanowanej daty polskiej premiery.

Jak wygląda sytuacja w pierwszoplanowych kategoriach aktorskich? Liderzy wyszukiwań nie zaskakują - u pań to Emma Stone, a wśród panów - Ryan Gosling. Za Goslingiem jest Denzel Washington wyróżniony za grę w "Fences" i Andrew Garfield nominowany za "Przełęcz ocalonych". U pań miejsca drugie i trzecie zajmują odpowiednio Natalie Portman ("Jackie") i Meryl Streep ("Boska Florence").

Nad Goslingiem i Stone warto w tym miejscu pochylić się nieco dłużej ze względu na ciekawe pytania i wyszukiwania podobne.

Wyszukując informacji o Goslingu polscy internauci pytali przede wszystkim o trzy kwestie:
1. Gdzie grali Ryan Gosling i Emma Stone?
2. Czy Ryan Gosling miał dublera w La La Land?
3. Czy Gosling grał wcześniej na pianinie?

W wyszukiwaniach podobnych dotyczących gwiazdora w czołówce znalazła się Emma Stone - jego ekranowa ukochana, film "La La Land" (miejsce drugie) oraz Eva Mendes - życiowa partnerka Goslinga. W przypadku Stone sytuacja była analogiczna: na pierwszy miejscu znalazł się jej ekranowy partner, a na drugim film, w którym razem zagrali. Co ciekawe, tutaj podium wyszukiwań podobnych zamyka Emma Watson. Pierwotnie to ona miała grać główną bohaterkę "La La Landu". W pierwszej piątce pojawił się jeszcze profil Emmy Stone na Instagramie. 


Najczęściej wyszukiwane zwycięskie filmy

Eksperci Google sprawdzili też dla nas dane z drugiego zakresu - od 2004 roku. Tutaj okazało się, że największe zainteresowanie Oscarami w naszym kraju wyszukiwarka odnotowała w lutym 2015 roku. Co było tego powodem? Mieliśmy wtedy kilka nominacji i ta dla "Idy" Pawła Pawlikowskiego ostatecznie skończyła się sukcesem i pierwszą w polskiej historii statuetką Oscara w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jak wyglądają polskie wyszukiwania jeśli chodzi o obrazy, które zdobyły statuetkę dla najlepszego filmu?

Pierwsza dziesiątka wyników z zakresu 2004-2017 r. prezentuje się następująco:
1. Ojciec Chrzestny
2. Titanic
3. Forrest Gump
4. Operacja Argo
5. Milczenie Owiec
6. Władca Pierścieni: Powrót Króla
7. Jak zostać królem
8. Infiltracja
9. Lista Schindlera
10. Piękny umysł

Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy Beacie Biel z Google News Lab