Wielkie odliczanie do 88. ceremonii rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej! Kto wróci do domu ze złotą statuetką w ręku, a kto będzie musiał przełknąć gorycz porażki?

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

01:50

Śledźcie relację z oscarowej gali!

01:35

Jeszcze jedno ujęcie z czerwonego dywanu - zachwycająca suknia Alicii Vikander:

01:33

A oto i scena!

01:16


01:10


W Teatrze Dolby nie ma jeszcze gościa specjalnego - wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

00:39

W czasie pooscarowych imprez, ale i samej ceremonii wręczenia nagród lać się będą w Hollywood... hektolitry szampana! Jak donosi nasz specjalny wysłannik do Fabryki Snów Paweł Żuchowski, w czasie wieczoru gościom podawane będą koktajle na bazie szampana - różne w zależności od pory wieczoru.

Podczas ceremonii zamiar jest taki, by utrzymać ich w gotowości do działania, żeby byli gotowi na bal. Więc nalewamy szampana, który jest świeży, rześki, elegancki, z mocnymi akcentami pinot noir - zdradza Benoit Collard, dyrektor wykonawczy firmy produkującej szampana, który będzie serwowany w oscarową noc. Podczas kolacji potrzebujemy delikatności, równowagi, złożoności, którą możemy znaleźć w starszych rocznikach - stąd rocznik 1998 i 2002 - dodaje.

00:21

Na czerwonym dywanie - obok zdjęcia Leonardo DiCaprio - Forrest Goodluck, jeden z aktorów występujących w "Zjawie":

00:01

Paweł Żuchowski, specjalny wysłannik RMF FM do Hollywood:

Oscarowa machina rozkręciła się na dobre! Do Dolby Theatre podjeżdżają sznury czarnych limuzyn. Trudno mi powiedzieć, ilu turystów, ciekawskich i po prostu miłośników kina próbuje podejrzeć coś przez ogrodzenie, ale tłumy są tu jak zwykle wielkie. Prawda jest jednak taka, że tylko nieliczni będą mogli dojrzeć celebrytów wysiadających z samochodów. Gwiazdy po wyjściu z limuzyn znikają szybko za czarnymi kotarami prowadzącymi na dywan - za tymi kotarami znajduje się stanowisko kontroli bezpieczeństwa. Każdy bez wyjątku jest tu poddawany sprawdzeniu.

23:55

Mierzy niespełna 35 cm, waży niemal 4 kilogramy... Oscar - obiekt pożądania całego filmowego świata! W tym roku zaprezentuje się w nieco odświeżonej formie - przeczytajcie!

Obiekt pożądania aktorów na całym świecie: Oscarowa statuetka

Słynna statuetka, którą otrzymują co roku laureaci najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie, w tym roku zaprezentuje się w nieco odświeżonej formie. Jej produkcją zajęła się również inna niż dotychczas firma. Wcześniej trofeum było produkowane w Chicago, a od tego roku - w Nowym Jorku. czytaj więcej

23:47

Tegorocznej gali towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa - a to za sprawą wiceprezydenta USA Joe Bidena, który pojawi się w Dolby Theatre. Jak donosi specjalny wysłannik RMF FM do Hollywood Paweł Żuchowski, w Los Angeles postawiono na nogi wszystkie możliwe służby, na dachach rozlokowano snajperów, sprawdzono wszystkie okoliczne hotele i mieszkania.

Joe Biden jest drugim w historii urzędującym wiceprezydentem USA, który będzie uczestniczył w ceremonii rozdania Oscarów - po Charlesie Curtisie, zastępcy prezydenta Herberta Hoovera, który pojawił się na gali w 1931 roku. W oscarowej ceremonii nigdy nie uczestniczył żaden urzędujący prezydent.

Na ciekawe rozwiązanie zdecydowano się natomiast w 2013 roku. Pierwsza Dama Michelle Obama wystąpiła wówczas w przekazie na żywo z Białego Domu, by zaprezentować zwycięzcę w kategorii: najlepszy film.

23:26

Oscarowe kreacje? "To najważniejszy czerwony dywan na świecie. Często suknie stają się ikonami"

Suknie, które przechodzą do historii, smokingi, które zmieniają męskie sylwetki na nienaganne, a wszystko to na długim, czerwonym dywanie - to tam prezentują się aktorzy i artyści przed rozpoczęciem gali rozdania Oscarów. Ich kreacje często przechodzą do historii. "Pamiętna suknia różowa... czytaj więcej

Gala w Dolby Theatre to nie tylko święto kina, ale i mody. Ta oscarowa rządzi się oczywiście swoimi prawami, o czym opowiada nam znany polski projektant Tomasz Ossoliński - autor wielu kreacji, w których w Hollywood pokazywali się Polacy.

Zdradza również, jak wyglądały przygotowania do ubiegłorocznej ceremonii, kiedy wśród nominowanych obrazów znalazła się "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

W momencie, kiedy ogłaszane są nominacje do Oscarów, wokół osób, które są nominowane, rozpętuje się piekło. Te osoby nie mają czasu absolutnie na nic. Bardzo dużo podróżują, bardzo mocno promują swoje projekty. Złapanie Pawła Pawlikowskiego na przymiarkę było rzeczą trudną - opowiada.

Przeczytajcie całą rozmowę!

A skoro o oscarowych kreacjach mowa - przypomnijmy sobie te najpiękniejsze z ubiegłorocznej gali:

22:47

Dużo kina w starym, dobrym stylu, mniej filmów eksperymentalnych. Do których obrazów należeć będzie ta oscarowa noc? A które warto obejrzeć niezależnie od werdyktu Akademii?

Polecamy Wam subiektywny przegląd oscarowych pretendentów autorstwa naszych dziennikarzy: Malwiny Zaborowskiej i Macieja Nycza!

Dużo kina w starym, dobrym stylu, mniej filmów eksperymentalnych. Do których obrazów będzie należeć ta oscarowa noc? Które warto obejrzeć niezależnie od werdyktu Akademii? czytaj więcej

22:07

Jedno z najważniejszych pytań przed zbliżającą się galą brzmi: czy Leonardo DiCaprio doczeka się w końcu Oscara? Zagłosujcie w naszej w sondzie!

A w komentarzach wpiszcie, czy Waszym zdaniem DiCaprio faktycznie zasłużył w tym roku na statuetkę...

Oscary 2016: Czy Leonardo DiCaprio dostanie w tym roku swojego pierwszego Oscara?

  • 71%
  • 29%
głosów: 356

21:53

W oczekiwaniu na rozpoczęcie gali w Dolby Theatre sprawdźcie się w naszym oscarowym quizie! Ostrzegamy: nie będzie łatwo!

Koniecznie pochwalcie się nam swoim wynikiem w komentarzach!

Co wiesz o Oscarach? Ekstremalnie trudny quiz wiedzy!

Myślisz, że o Oscarach wiesz wszystko? Koniecznie rozwiąż nasz test. Odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania nie będzie łatwo. Ale dobrą zabawę gwarantujemy! czytaj więcej

21:31

Na początek proponujemy przegląd oscarowych nominacji we wszystkich kategoriach!

Najwięcej nominacji - 12 - zdobyła w tym roku wyreżyserowana przez Alejandro Gonzaleza Inarritu "Zjawa" z Leonardo DiCaprio w roli głównej. "Mad Max: Na drodze gniewu" George'a Millera ma szansę na statuetkę w 10 kategoriach, zaś 7 nominacji zdobył "Marsjanin" Ridleya Scotta.

Zobaczcie pełną listę nominacji wraz ze zwiastunami wyróżnionych obrazów!


Przygotowania do Oscarów: Poznaj wszystkich nominowanych!

12 dla "Zjawy", 10 dla "Mad Maxa", 7 dla "Marsjanina". To te filmy zgarnęły najwięcej nominacji do Oscarów. Podczas 88. gali okaże się, która z produkcji zdobyła największe uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Poniżej znajdziecie listę wszystkich nominacji! czytaj więcej

21:30

Rozpoczynamy wielkie odliczanie do 88. ceremonii rozdania Oscarów! Początek gali w Dolby Theatre już za mniej więcej cztery i pół godziny. Bądźcie z nami!

(edbie)