„Nowe kino włoskie” i „From the gut - Amerykańscy niezależni” – to nazwy dwóch sekcji festiwalu Off Plus Camera, których nie może przegapić żaden prawdziwy miłośnik kina. Będzie to bowiem wyjątkowa okazja do tego, by obejrzeć dzieła wybitnych twórców, których twórczość rzadko trafia na polskie ekrany. Są wśród nich zarówno starzy mistrzowie, jak i wschodzące gwiazdy.

Nie trzeba być specjalnym znawcą, by od ręki wymienić pochodzących z Włoch gigantów kina. Bertolucci, Fellini, Moretti... - to tylko kilka z długiej listy nazwisk prawdziwych ikon filmu. Pamiętamy i cenimy ich dzieła, szanujemy dorobek i zasługi dla kinematografii. Wielu z nas pewnie chętnie obejrzałoby filmy ich następców, ale te ostatnie jakoś nie trafiają do polskich kin. Twórcy krakowskiego festiwalu postanowili to zmienić. Z pomocą Fabrizia Ferrari, dyrektora artystycznego Festiwalu Filmów Niezależnych w Rzymie przygotowali specjalną włoską sekcję na tegorocznej Off Plus Camerze. Zobaczymy w niej pięć ciekawych produkcji.

- "Happy Days Motel" ( reż. Francesca Staasch ) - to kino drogi i komedia surrealistyczna w jednym. Film opowiada historię Balti - mężczyzny o spokojnym temperamencie, który spotyka na swojej drodze Laurę, Dustina, Lupo i Candy. Cała piątka trafia do tytułowego motelu. Tak, w wyniku serii różnych zdarzeń, muszą skonfrontować z rzeczywistością swoje marzenia i pragnienia.

- "Spaghetti Story" (reż. Ciro de Caro) - film opowiada historię czwórki młodych ludzi. Mają oni poczucie, że zatrzymali się w pewnym momencie swojego życia. Marzą o tym, by ruszyć z miejsca, wreszcie poczuć dorosłość i niezależność.

- "L’Ultima foglia" ( reż.  Leonarda Frosina ) - obraz przedstawia historię pary - Zeno i Rosanny. Mężczyzna pracuje jako stróż nocny, a kobieta jest muzykiem. Pewnego dnia oboje muszą zmienić miejsce zamieszkania. Sytuacja, w jakiej się znajdują, skutkuje poważnym kryzysem w ich relacjach.

- "Dormant Beauty" ( reż. Marco Bellocchio )  - to film zrealizowany w konwencji mozaiki. Pokazuje kilka powiązanych ze sobą historii, które koncentrują się wokół pytań o sens życia, miłość i nadzieję. Oś fabuły wyznacza ostatnie sześć dni życia Eluany Englaro, młodej kobiety, która spędziła 17 lat w stanie wegetatywnym. Spór o to, czy kontynuować jej leczenie, zapoczątkował we Włoszech poważną publiczną debatę na temat eutanazji.

- "Lo e te" ( reż. Bernardo Bertolucci ) - najnowszy obraz znanego reżysera to powrót do jego wcześniejszego dzieła "Marzycieli". Głównym bohaterem jest Lorenzo - zamknięty w sobie nastolatek z problemami. Pewnego dnia mówi rodzicom, że wybiera się na narty w góry, ale zamiast tego spędza samotnie czas w piwnicy. Wkrótce znajduje towarzystwo w postaci nadużywającej narkotyków swojej przyrodniej siostry Olivii.

From the gut - amerykańscy niezależni

Filmy należące do sekcji "From the Gut" zostały wybrane przez bezkonkurencyjnych znawców amerykańskiego kina: Trevora Grotha - dyrektora programowego festiwalu Sundance - i Mike’a Plante’a - współpracującego z Sundance Film Festival i Dallas Film Festival. Obok obrazów, które wyselekcjonowali, trudno przejść obojętnie. One drażnią, prowokują, zmuszają do myślenia i przewartościowywania zastanych kanonów i schematów.

- "Not Waving but Drowning" ( reż. Stevie Smith ) - to historia dwóch najlepszych przyjaciółek z małego miasteczka na Florydzie. Jedna z nich w poszukiwaniu przygód wyrusza na podbój Nowego Jorku. Już pierwszego dnia po przyjeździe przekonuje się, że życie w wielkim mieście nie jest tak łatwe, jak się wydaje.

- "Red Flag" ( reż. Alex Karpovsky ) - Bohaterem filmu jest Alex Karpovsky - reżyser, scenarzysta i aktor, który po rozstaniu z dziewczyną wyrusza w trasę promującą swój nowy film "Woodpecker". Podróż przez teren sześciu stanów USA ma pomóc mu w uporządkowaniu swojego życia i nabrania dystansu do rzeczywistości.

- "Redlegs" ( reż. Brandon Harris ) - to historia trzech mężczyzn - byłego aktora Marco, wrażliwca Williego i agresywnego Aarona -  którzy wracaj w rodzinne strony, by wziąć udział w pogrzebie tragicznie zmarłego kolegi. W ciągu tygodnia cała trójka odnawia przyjaźń, odświeża wspomnienia i wraca do miejsc zapamiętanych z dzieciństwa.

- "Sleepwalk with me" ( reż. Katie Aselton ) - to komedia przedstawiająca historię żyjącego z rozśmieszania ludzi Matta. Kariera mężczyzny miewa wzloty i upadki, ale mimo to nie traci on optymizmu.

- "Starlet"  ( reż.  Sean Baker ) - to obraz wyjątkowy choćby za sprawą występującej w roli głównej Dree Hemingway, wnuczki Ernesta Hemingwaya,. Film opowiada historię nietypowej przyjaźni nawiązującej się pomiędzy dwiema kobietami, 21-letnią narkomanką Jane i 85-letnią Sadi. Mamy tu zmaganie się ze starością, samotnością i uzależnieniem, a także wielką tajemnicę, która stopniowo wychodzi na jaw.

- "The Pact"  ( reż.  Nicholas McCarthy ) - film opowiada historię Annie, która powraca do rodzinnego domu po śmierci swojej matki. Kobieta nie zastaje tam swojej siostry Nicole, która, wszystko na to wskazuje, zniknęła w tajemniczych okolicznościach.

- "The Comedy" ( reż.  Rick Alverson ) - to utrzymany w konwencji czarnej komedii fascynujący portret podstarzałego hipstera i dorosłych dzieci żyjących z pieniędzy rodziców. W poczuciu wolności i braku odpowiedzialności jeżdżą na rowerach dla zabicia czasu, piją piwo i zaczepiają imigrantów i kobiety.