Gala otwarcia 7. już edycji Festiwalu Off Plus Camera zbliża się wielkim krokami. W piątek o godz. 19:00 zaproszeni goście, organizatorzy i przede wszystkim widzowie imprezy spotkają się w kinie Kijów.Centrum, aby oficjalnie rozpocząć święto kina niezależnego.

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na Galę Otwarcia! Jeśli chcecie wziąć udział tej ceremonii, weźcie udział w naszym konkursie i odpowiedzcie na pytanie: "Jak brzmi tytuł filmu, który w ubiegłym roku otrzymał główną nagrodę w konkursie "Wytyczanie drogi" na festiwalu Off Plus Camera?" Swoje odpowiedzi przesyłajcie na adres fakty@rmf.fm

Podczas ceremonii zaprezentowane zostaną konkursowe produkcje, które powalczą o 100 000 USD w Konkursie Głównym "Wytyczanie drogi" oraz o 100 000 PLN w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Zgromadzeni bliżej poznają sylwetki tegorocznych jurorów, którzy przyjadą do Krakowa z różnych stron świata. Całość dopełni koncert wybitnego muzyka, kompozytora i multiinstrumentalisty - Andrzeja Smolika.

Ponad 100 filmów w 10 dni

Podczas 10 dni festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć ponad 100 filmów. Starannie wyselekcjonowane tytuły będą wyświetlane m.in. w ramach jednej z najbardziej wciągających festiwalowych sekcji, czyli "Odkrycia". Znajdą się w niej filmy nagradzane na festiwalach na całym świecie. W programie 7. edycji znalazła się m.in. klimatyczna historia miłosna "Ain’t Them Bodies Saints" ze zbrodnią w tle. Grają w niej m.in.  Rooney Mara, nominowana do Oscara za film "Dziewczyna z tatuażem" i Casey Affleck. Całość wyreżyserował David Lowery, współtwórca m.in. "Upstream Color", pokazywanego w Konkursie Głównym podczas 6. OPC.

TU ZNAJDZIECIE WIĘCEJ FILMÓW, KTÓRE ZOSTANĄ WYŚWIETLONE W SEKCJI "ODKRYCIA"

Wśród tegorocznych filmowych sekcji znalazły się trzy nowe cykle, pod hasłami "Dorastanie na opak", "Raport mniejszości" i "Eko/Ego".

Pod znakiem Kubricka

Organizatorzy przygotowali także specjalne projekcie filmów Stanleya Kubricka, w 15. rocznicę śmierci reżysera. Podczas seansów na dachach krakowskich kamienic widzowie zobaczą "Lśnienie" (1980), "Oczy szeroko zamknięte" (1999) i "Full Metal Jacket" (1987). Widzowie będą mieli także okazję spotkać się z Christiane Kubrick, wdową po reżyserze oraz Janem Harlanem, producentem jego filmów. Wykład Harlana otworzy tegoroczną edycję Off Camera Pro Industry, programu dedykowanego branży filmowej. W jego ramach przewidziano cztery dni spotkań branżowych, 12 sesji warsztatowych a także spotkania z zagranicznymi ekspertami.

Projekcjom towarzyszyć będzie wystawa, poświęcona twórczości Kubricka - wielbiciele talentu reżysera "Lolity" zobaczą 1000 eksponatów, m.in. fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze.

Ponad 300 gości festiwalu

Off Plus Camera będzie także okazją, by spotkać się z festiwalowymi gośćmi - w tym roku do Krakowa przyjedzie ich aż 300, m.in. Mike Newell: reżyser takich filmów jak "Donnie Brasco" (1997) i "Cztery wesela i pogrzeb" (1994); amerykańska aktorka Parker Posey, uznawana za ikonę kina niezależnego; Juliet Taylor, odpowiadająca za obsadzanie ról w produkcjach m.in. Woody'ego Allena; Joan Allen, amerykańska aktorka, znana m.in. z ról w "Peggy Sue wyszła za mąż" (1986) Francisa Forda Coppoli, nominowana do nagrody Oscara za role Pat Nixon w obrazie "Nixon" (1995) Olivera Stone'a, Elisabeth Proctor z "Czarownic z Salem" (1996) Nicholasa Hytnera i Laine Hanson z "Ukrytą prawdą" (2000) Roda Luriego.

Do Krakowa przyjedzie także Jean-Marc Barr, aktor znany m.in. z "Wielkiego błękitu" (1988) Luca Bessona, a także "Europy" (1991), "Dogville" (2003) i "Przełamując falę" (1996) Larsa von Triera. Podczas Off Plus Camera promować będzie najnowszy film ze swoim udziałem "Big Sur" w reżyserii Michaela Polisha, w którym wcielił się w postać amerykańskiego pisarza Jacka Kerouaca. Film zostanie pokazany w ramach sekcji "Odkrycia". Będzie także wyświetlany podczas specjalnego rejsu po Wiśle. Innym gościem festiwalu będzie brytyjski aktor Benedict Cumberbatch, znany z takich filmów jak "Zniewolony" czy serialu BBC "Sherlock", który do Krakowa przywiezie film, w którym gra i który jednocześnie wyprodukował, pt. "Little Favour".

Nie tylko kino!

Off Plus Camera to nie tylko szansa na zobaczenie ciekawych produkcji filmowych! W programie znajdzie się m.in. 12 warsztatów, spotkania z cyklu Camera On oraz panele dyskusyjne. WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTACIE TUTAJ

Odbędzie się także konkurs scenariuszowy Script Pro. Dziesięciu finalistów otrzyma stypendia finansowe na rozwój swoich tekstów. Nagrodzonych wybiera jury pod przewodnictwem Michała Komara - zapowiedział Adam Ślesicki ze Szkoły Wajdy. Do konkursu zgłoszono 280 scenariuszy.

W muzycznej sekcji festiwalu zaprezentują się zespoły sceny niezależnej, m.in. Jay Leighton, The Golden Filter, Król, Grasscut, The Natural Born Chillers, Peter Broderick, Arms and Sleepers, Flunk i Babu Król. Wszystkie koncerty odbywać się będą w festiwalowym klubie Lizard King.