To już pewne: Luc Besson, twórca m. in. kultowego "Leona zawodowca", będzie gościem specjalnym festiwalu Off Plus Camera. To właśnie na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie odbędzie się premiera filmu francuskiego reżysera pt. "Lady". Znamy już także inne szczegóły festiwalu, w tym skład jury konkursu głównego "Wytyczanie drogi".

Festiwal zbliża się wielkimi krokami - impreza filmowa rusza już 13 kwietnia. Niewątpliwie wielkim wydarzeniem będzie pojawienie się na nim francuskiego reżysera i scenarzysty Luca Bessona, autora takich filmów jak "Nikita", "Wielki błękit" czy "Leon zawodowiec". Besson swą przygodę z kinem zaczynał w drugiej połowie lat 70. jako asystent reżysera we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwszym debiutanckim filmem była "Ostatnia waga" z 1983 roku. Wśród największych sukcesów komercyjnych Bessona należy wymienić "Piąty element" (1997) oraz nakręconą w latach 2006-2010 trylogię dla dzieci "Artur i Minimki". Reżyser jest także uznanym producentem - w 1999 roku założył firmę EuropaCorp, która ma na swoim koncie między innymi sukces serii "Taxi" oraz "Uprowadzonej" z Liamem Neesonem.

Oni będą oceniać w konkursie głównym

W programie festiwalu znajdą się debiuty i drugie filmy reżyserów, które zostaną pokazane w ramach konkursu "Wytyczanie Drogi". Już znamy skład jego jury, którego przewodniczącym został polski reżyser filmowy Andrzej Żuławski. W jury zasiądzie także Colleen Atwood - amerykańska kostiumograf, jedna z najbardziej znanych w tamtejszej branży filmowej. Jej kreacje można podziwiać między innymi w "Milczeniu owiec" Jonathana Demme'a czy w filmie "Gattaca - Szok przyszłości" Andrew Niccola. Colleen pracowała również przy większości filmów Tima Burtona. O tym, że jest ceniona za swą twórczość, może świadczyć 9 nominacji do Oscara. Zdobyła trzy statuetki - za "Chicago" i "Wyznania Gejszy" Roba Marshalla oraz "Alicję w Krainie Czarów" Tima Burtona. Kolejnym członkiem jury Konkursu Głównego "Wytyczanie drogi" został Tom Kalin - reżyser, scenarzysta i producent, związany przede wszystkim z nurtem New Queer Cinema, który ukształtował się na początku lat 90. Jego filmy "Swoon" oraz" Uwikłani" już wyświetlano w ramach wcześniejszych edycji Off Plus Camera, a sam Kalin był gościem festiwalu i panelu Queer. Czwarte miejsce w jury zajmie amerykański aktor i reżyser młodego pokolenia - Josh Radnor.

Festiwal, który potrwa do 22 kwietnia, uświetnią także inne konkursy. Wśród nich nie zabraknie Konkursu Polskich Filmów Fabularnych oraz sekcje: "Odkrycia", "From the Gut" czy "Nadrabianie zaległości".

Święto niezależnego kina

Pierwsza edycja festiwalu Off Plus Camera odbyła się w 2008 roku. W jego repertuarze znajdują się zarówno przeglądy produkcji filmowych z poszczególnych części świata, jak również retrospektywy najwybitniejszych twórców światowego kina niezależnego. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko OFF CAMERA. Festiwal jest jednym z punktów projektu "6 zmysłów", skupiającego różne wydarzenia artystyczne w Krakowie. Charakterystycznym znakiem imprezy jest umieszczenie projekcji filmowych w małych, studyjnych salach krakowskich kin w centrum Starego Miasta. Organizatorzy zapraszają młodych twórców filmowych z całego świata, reżyserów, aktorów i ekspertów z branży filmowej z myślą o tym, by festiwalowa publiczność mogła poznać bezpośrednio autorów filmów.