Odtwórczyni roli Samanthy w serialu "Seks w wielkim mieście" Kim Cattrall przyjedzie do Krakowa na festiwal Off Plus Camera, który potrwa od 2 do 11 maja. Aktorka będzie szefową jury w Konkursie Polskim, w którym wystartują m.in. filmy "Ida" i "Pod Mocnym Aniołem".

Produkcje z udziałem Cattrall (ur. 1956 w Liverpoolu) to, oprócz "Seksu w wielkim mieście" (za rolę Samanthy Jones w tym serialu aktorka otrzymała w 2003 r. Złoty Glob), m.in. filmy: "Autor widmo" Romana Polańskiego (2010), "Fajerwerki próżności" Briana De Palmy (1990), "Wielka draka w chińskiej dzielnicy" Johna Carpentera (1986) i "Akademia policyjna" Hugh Wilsona (1984).

Nie jestem Barbie, nie zostałam zrobiona przez Mattel, jestem z krwi i kości. Nie zamierzam zamieniać się w Jokera z Batmana, żeby zdobyć pracę - te słowa brytyjskiej aktorki przypominają organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

Seanse w ramach siódmej edycji tej imprezy organizowane będą m.in. w krakowskich kinach Pod Baranami i Kijów Centrum.

Kto powalczy o nagrodę w Konkursie Polskim?

W Konkursie Polskim o nagrodę w wysokości 100 tys. zł walczyć będzie w tym roku dziesięć produkcji: "Ida" Pawła Pawlikowskiego, "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, "Kamienie na szaniec" Roberta Glińskiego, "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, "Pod Mocnym Aniołem" Wojciecha Smarzowskiego, "Jaskółka" Bartosza Warwasa, nakręcony w Wielkiej Brytanii thriller Katarzyny Klimkiewicz "Zaślepiona" oraz "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego i "Obietnica" Anny Kazejak.

Na konkursowej liście jest także międzynarodowa koprodukcja zrealizowana przy udziale Polaków, "Gang Rosenthala" (oryg. "Closer to the Moon", 2014, prod. Rumunia/Francja/USA/Włochy/Polska). Film wyreżyserował Rumun Nae Caranfil. W obsadzie są znani aktorzy, wśród nich Vera Farmiga i Mark Strong, który wystąpił m.in. w thrillerze "Szpieg".

"Gang Rosenthala" to historia rozgrywająca się w 1959 r. w Bukareszcie. Grupa zamaskowanych osób - czterech mężczyzn i jedna kobieta - przejmuje opancerzony samochód, w którym znajdują się prawie dwa miliony rumuńskich pieniędzy. Nikt nie próbuje ich powstrzymać, tłum przekonany jest, że ogląda scenę z kręconego właśnie filmu akcji. Po aresztowaniu okazuje się, że wszyscy sprawcy są bohaterami wojennego ruchu oporu, członkami antyreżimowej elity i Żydami. Karykaturalny proces sądowy, w trakcie którego padają oskarżenia o imperializm i współpracę z ruchem syjonistycznym, kończy się wyrokiem śmierci dla całej piątki.

Oni zasiądą w jury

W jury, które oceni filmy w Konkursie Polskim zasiądą, oprócz Kim Cattrall (przewodnicząca jury): kurdyjski reżyser Bahman Ghobadi, brytyjski krytyk Mark Adams oraz Kim Yutani, która zajmuje się układaniem programu prestiżowego amerykańskiego festiwalu filmowego Sundance.

Oprócz nagrody dla najlepszego filmu, w Konkursie Polskim przyznane będą nagrody aktorskie - za najlepszą rolę męską i najlepszą rolę kobiecą.

Szczegółowe informacje o 7. edycji Off Plus Camera dostępne będą na stronie internetowej www.offpluscamera.com.

(mal)