Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury i ekonomii odebrali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale i dyplomy. Uroczystości w Sztokholmie nie zakłócił nagi protest chińskich artystów przed budynkiem tamtejszej filharmonii.

Czterej Chińczycy rozebrali się przed budynkiem, gdzie odbywała się ceremonia. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na los więzionego w ich kraju laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 roku Liu Xiaobo. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję.

W ceremonii odebrania nagród ze względu na stan zdrowia nie uczestniczyła  laureatka Nobla w dziedzinie literatury Alice Munro. W jej imieniu nagrodę odebrała córka Jenny. Pozostali nobliści stawili się w Sztokholmie osobiście.

Laureaci po kolei pochodzili na środek sceny i po fanfarach oraz laudacjach odbierali z rąk króla Szwecji złote medale z wizerunkiem fundatora nagrody oraz ręcznie kaligrafowane dyplomy.

Na uroczystości nieobecna była szwedzka księżniczka i następczyni tronu Wiktoria, która wraz z premierem Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem udała się na uroczystości pogrzebowe Nelsona Mandeli. W filharmonii zabrakło także jej siostry Madeleine, która spodziewa się dziecka.

(mn)