Posypały się nagrody na festiwalu OFF Plus Camera. Jury ogłosiło swoje werdykty podczas uroczystej Gali Zamknięcia w krakowskim Kinie KIJÓW.CENTRUM. Krakowską Nagrodę Filmową i 100 tys. dolarów otrzymała "Obława" w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Polski film zwyciężył po raz pierwszy w konkursie głównym "Wytyczanie drogi". W tej kategorii pokonał 11 innych obrazów, m.in. "Northwest" Michaela Noera, "The Strange Little Cat" Ramona Zürchera i "Simon Killer" - drugi obraz fabularny Antonio Camposa.

"Obława" to polski thriller wojenny osadzony w realiach drugiej wojny światowej. Obraz zdobył wcześniej Srebrne Lwy na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dostał też kilka Orłów - m.in. za scenariusz, zdjęcia i kostiumy. Polską Nagrodę Filmową przyznano również odtwórcom głównych ról - Marcinowi Dorocińskiemu, Maciejowi Stuhrowi, Weronice Rosati i Sonii Bohosiewicz.

Kto jeszcze znalazł się na liście tegorocznych laureatów?

Lista laureatów festiwalu jest jednak znacznie dłuższa. W konkursie Polskich Filmów Fabularnych "Polski Noble Filmowy" nagrodę w wysokości 100 tys. zł otrzymał film "Baby blues" w reżyserii Katarzyny Rosłaniec. Najlepszą polską aktorką została Magdalena Berus za rolę w filmie "Nieulotne". Statuetka dla najlepszego aktora powędrowała do Tomasza Schuchardta za rolę Fokusa w dramacie społecznym "Jestem Bogiem". Nagrodę publiczności dostał film "A Late Quartet" Yarona Zilbermana, który był pokazywany podczas festiwalu w sekcji "Odkrycia".

Oto wyróżnienia specjalne

Festiwalowe jury przyznało też nagrody specjalne. Pierwsze wyróżnienie trafiło do filmu "Soldate Jeannette" Daniela Hoesla, drugie do obrazu "Upstream Color" Shane'a Carrutha, a trzecie do "Ombline" Stéphane Cazesa.

Nie zabrakło także nagrody "Pod prąd", która jest przyznawana wybitnym artystom za ich wkład w rozwój filmu i kultury niezależnej. W tym roku otrzymała ją amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie “Fighter" - Melissa Leo.