Rajd Dakar: Indianie grożą blokadą trasy

Piątek, 27 grudnia 2013 (11:00)

Boliwijscy Indianie - Ajmarowie grożą zablokowaniem 12 i 13 stycznia trasy Rajdu Dakar. Swój protest uzależniają od porozumienia władz centralnych kraju z ich przywódcami. Ajmarowie od lat walczą o uzyskanie większej autonomii w rejonie Tolapampa, gdzie obecnie mieszkają.

Lider Indian Felix Becerra zapowiada blokady, gdyż - jak twierdzi - tylko w ten sposób uda się uzyskać ustępstwa ze strony administracji państwowej. Z nami nikt się nie liczy, nawet nie konsultowano trasy przejazdu całej rajdowej karawany. To jest niedopuszczalne - powiedział Becerra.

Władze Boliwii informują, że podejmą działania, które wykluczą możliwość blokowania trasy. Problemy wewnętrzne Ajmarów nie mogą mieć i nie będą miały wpływu na przebieg imprezy. Boliwia z radością wita sportowców i zrobi wszystko, aby im zapewnić bezpieczeństwo - zapowiedział w stacji telewizyjnej ATB przedstawiciel ministerstwa spraw wewnętrznych Rene Navarro.

Motocykliści pojadą przez bezdroża

Trasa Dakaru 2014 w porównaniu z poprzednimi została znacznie zmodernizowana. Jeden z etapów po raz pierwszy poprowadzi przez bezdroża Boliwii. Rywalizować tam będą jednak wyłącznie motocykliści, gdyż przez dżunglę ciężkie samochody terenowe i ciężarówki nie dałyby rady przejechać.

Impreza w 2014 roku rozpocznie się 5 stycznia w argentyńskim Rosario, a zakończy 18 stycznia w chilijskim Valparaiso. W tej edycji ominie Peru, ale jak zapewniają władze tego kraju, za dwa lata ponownie tam wróci. Potwierdził to ostatnio minister handlu zagranicznego i turystyki tego kraju Jose Luis Silva.

W dotychczasowych 35 edycjach rajdu 29 razy trasa wiodła afrykańskimi bezdrożami. Raz - w 2008 roku - impreza została w ostatniej chwili odwołana z powodu zagrożenia terrorystycznego i w następnym roku przeniesiona do Ameryki Południowej. 

Wystąpi 18 Polaków

W najbliższym rajdzie w ekipie biało-czerwonych, która po raz drugi jako reprezentacja Polski w rajdach terenowych, na starcie stanie 18 zawodników. W ekipie jest jeden motocyklista, jeden quadowiec, dwie ciężarówki i pięć samochodów.

Kapitan zespołu Rafał Sonik w Dakarze już dwa razy zajmował trzecie miejsce w rywalizacji quadów, dotychczas najlepsze z Polaków. W 2013 roku wywalczył Puchar Świata FIM, wygrywając cztery z sześciu rajdów. Jedyny motocyklista w ekipie to Jakub Przygoński, który 2013 roku w mistrzostwach świata w cross-country zajął trzecie miejsce.

Terenowym Mini pojedzie Krzysztof Hołowczyc. W edycji 2014 jego pilotem po raz pierwszy będzie Rosjanin Konstantin Żilcow. W ekipie są także Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem, byli motocykliści Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, uczeń Krzysztofa Hołowczyca - Martin Kaczmarski.

Stawkę polskich samochodów uzupełniają dwie załogi. Piotr Beaupre i Jacek Lisicki w zeszłym roku dojechali do mety na 37. pozycji. O jak najlepszą pozycję walczyć będzie Grzegorz Czarnecki i jego pilot Bartłomiej Boba, który w poprzedniej edycji ukończył imprezę w ciężarówce Grzegorza Barana.

Na Dakar wybierają się ciężarówkami dwie polskie załogi. Jarosław Kazberuk, Robin Szustkowski i Czech Filip Skrobanek pojadą najnowszym modelem rajdowej Tatry. To jest prawie rajdowe WRC, tyle że w większym wydaniu.

Druga ekipa dysponuje 10,5-tonowym MAN-em. Pojadą nim Grzegorz Baran, Robert Jachacy i Paweł Grot. Baran jest weteranem Dakaru, jechał w rajdzie już dziesięć razy, debiutował jako... 50-latek. 

(MRod)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: RMF 4RACING Team

RMF24-PAP