Błotnisty i słony start Rajdu Kataru

Wtorek, 18 kwietnia 2017 (19:52)

Na starcie Qatar Cross Country Rally wszystkich zawodników czekała spora niespodzianka. Prolog prowadził po błotnistym i pełnym słonej wody torze, zlokalizowanym nieopodal Losail Circuit. Ścigający się co roku na tutejszej pustyni rajdowcy nie przywykli do takich warunków i niejeden stracił przez to cenne sekundy. Rafał Sonik wywalczył drugie miejsce w stawce quadów i prawo do wyboru pozycji startowej przed pierwszym etapem.

Przed prologiem miałem bardzo dobre nastawienie. Przesiadłem się z hondy, która ma niezależne tylne zawieszenie, na Yamahę Raptor. Podczas testów miałem czas, żeby się przyzwyczaić i wszystko było w porządku, aż do... pierwszego przejazdu przez wodę. Była to głęboka, słona kałuża. Pierwsza z wielu. Dwukrotnie gasł mi silnik, ale najważniejsze, że chwilę później bez problemu odpalał i mogłem dojechać do mety z niezłym czasem - mówił Rafał Sonik, który uzyskał drugi rezultat wśród czterokołowców i 12. w łącznej klasyfikacji z motocyklistami.

Ta druga informacja miała o tyle duże znaczenie, że miejsce w pierwszej "piętnastce" pozwala na wybór pozycji startowej podczas pierwszego etapu, a to z kolei kluczowy element zaplanowania taktyki na cały rajd. Przypadła mi pozycja numer cztery i była to najniższa jaką mogłem wybrać. Prawdopodobnie szybko dogonią nas najlepsi motocykliści i trochę podciągną. Podejrzewam, że zbijemy się w grupie kilku quadów i będziemy jechać aż do mety, bo w tym rajdzie nie da się uciec rywalom. Wolałbym jednak nie spekulować, ponieważ jest wiele czynników, przez które sprawy mogą potoczyć się inaczej - mówił Sonik.

Dla mnie największą niewiadomą jest zachowanie yamahy pośród kamieni i głazów, które zalegają na tej pustyni. Startowałem tutaj już pięciokrotnie, ale za każdym razem na hondzie, z którą muszę się już pożegnać. Przyszedł czas na zmianę, więc choć jako jedyny w stawce mam za sobą tyle startów w Katarze, to nie czuję się z tego powodu faworytem - przyznał.

Druga runda Pucharu Świata będzie mieć kluczowe znaczenie dla dalszej rywalizacji w cyklu. Dwóch szybkich zawodników z Ameryki Południowej z pewnością będzie liczyć się podczas rajdów w Chile i Argentynie, więc punkty zdobyte przez nich w Katarze mogą być na wagę złota. Walkę o trofeum zapowiada również Holender Kees Koolen, dysponujący najlepszym quadem w stawce. Muszę odrobić stracone w Abu Zabi punkty, żeby liczyć się w walce o końcowe zwycięstwo. Każdego dnia będę więc startować ze świadomością, jaki jest mój cel. Znam ten rajd na tyle, by wiedzieć, że sytuacja może zmienić się w jednej sekundzie. Widziałem zawodników, którzy błądzili na tej pustyni, tracąc po kilkanaście minut. Sytuacja jest więc otwarta, ale wiem, że stać mnie na równie dobry rezultat, jak w ostatnich pięciu latach - zakończył trzykrotny triumfator Qatar Cross Country Rally. 

W środę zawodnicy zaliczą pierwszy z czterech etapów. W planie jest 334 km odcinka specjalnego i niespełna 94 km dojazdówek. To oznacza podróż przez bezdroża z położonej w centrum kraju wioski Rawdat Rashed, na zachód i południe, gdzie płaska, kamienista pustynia przechodzi w piaszczyste wydmy.

Wyniki prologu:

1. Alexis Hernandez (PER) 5.17

2. Rafał Sonik (POL) +0.13

3. Kees Koolen (NED) + 0.19

(mpw)

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: RMF 4RACING Team