Matura 2016. W środę maturzyści zmierzą się z językiem rosyjskim

Wtorek, 17 maja 2016 (21:50)

Maturzyści przystąpią w środę o godzinie 9 do pisemnego egzaminu z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.

Od lat język rosyjski jest trzecim - po języku angielskim i niemieckim - najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze. Chęć zdawania go na poziomie podstawowym zadeklarowało 5,9 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Po południu przeprowadzony będzie pisemny egzamin z rosyjskiego na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 2,2 tys. abiturientów. Maturę z rosyjskiego pisać dziś będą także abiturienci z wcześniejszych roczników.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Tegoroczni absolwenci, którzy zdają maturę według nowych zasad, muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym, w tym języki obce.

Abiturienci z wcześniejszych roczników, zdający maturę według starych zasad, mogą, ale nie muszą zdawać egzaminów z przedmiotów do wyboru. Chętni mogą zdawać nawet sześć egzaminów z przedmiotów do wyboru.

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Matura 2016

RMF24-PAP