O czym należy pamiętać w dniu egzaminu maturalnego? Przesądy mówią m.in., że trzeba założyć coś czerwonego i pod żadnym pozorem nie dziękować, kiedy ktoś życzy nam powodzenia.

Zobacz również:

W dniu matury należy pamiętać, aby wstać prawą nogą i założyć coś czerwonego. Nie można również się golić lub ścinać włosów.

Z kolei idąc na salę egzaminacyjną nie wolno przechodzić pod rozstawioną drabiną.

Jak głosi przesąd, trzeba też poprosić kogoś, żeby na szczęście nas kopnął. Nie wolno z kolei nikomu dziękować za życzenia pomyślności.

Uczniowie twierdzą również, że na egzamin trzeba zabrać ze sobą pożyczony długopis (my z kolei przypominamy, że tusz musi być czarny).

Pomocne mają być też różne amulety, np. w postaci naszyjnika, bransoletki lub małej figurki, która zmieści się w kieszeni.

Jeśli ktoś zadbał o to wcześniej, może założyć czerwoną bieliznę, którą wcześniej miał na studniówce - to ma podobno przynosić zdającemu szczęście. Kobiety powinny założyć również czerwone podwiązki. Sprawa dotyczy również - w przypadku panów - garnituru. Ma być to ten sam strój, co na zabawie 100 dni wcześniej.

Zdesperowani mogą również przez noc przed egzaminem spróbować spać na podręcznikach, schowanych pod poduszką.

W dniu rozpoczęcia egzaminu dojrzałości dla tegorocznych maturzystów, TVP 1 zaprasza na Wielką Maturę Polaków. Goście w studiu, internauci na stronie Interia.pl i na urządzeniach mobilnych, korzystając z aplikacji Wielki Test TVP oraz widzowie przed telewizorami sprawdzą swoją wiedzę w zakresie przedmiotów maturalnych, m.in. języka polskiego, historii, matematyki, fizyki, biologii, chemii i geografii.

Będzie to swoista powtórka dla maturzystów, ale też sprawdzian i przywołanie wspomnień maturalnych u wszystkich widzów. Podczas matury wystąpią Natalia Szroeder i Liber oraz TABB&Sound'N'Grace, a egzamin dojrzałości tradycyjnie poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś.

Poprzednie dwie edycje Wielkiej Matury Polaków wzbudziły duże zainteresowanie i bardzo dobre oceny publiczności. Przed telewizorami każdorazowo zasiadło ponad 2 mln widzów.

WSZYSTKICH MATURZYSTÓW ZAPRASZAMY NA RMF 24. BĘDZIEMY PUBLIKOWAĆ ARKUSZE EGZAMINACYJNE I PROPOZYCJE ODPOWIEDZI!

RMF FM/TVP/(abs)