Matura 2014: CKE zawiadamia policję o rzekomym włamaniu na jej serwery

Środa, 30 kwietnia 2014 (18:49)

Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła na policję zawiadomienie w związku z informacjami o rzekomym włamaniu na jej serwery - poinformowała wicedyrektor CKE Mariola Konopka. Równocześnie podkreśliła, że nic nie wskazuje na to, by ktoś nieuprawniony uzyskał dostęp do strony Komisji.

Matura 2014: CKE zawiadamia policję ws. "przecieku"

Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła policję o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z pojawieniem się w internecie materiałów oferowanych jako tegoroczne arkusze maturalne - poinformowała wicedyrektor CKE Mariola Konopka. Podkreśliła, że do żadnego wycieku nie doszło. czytaj więcej

Chodzi o informacje podane przez serwis niebezpiecznik.pl, według którego w poniedziałek kilkadziesiąt redakcji otrzymało e-maila od osób, które twierdzą, że pozyskały arkusze egzaminacyjne tegorocznych matur. Znalazła się w nim też informacja o bardzo kiepskim poziomie zabezpieczeń systemów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na dowód załączono rzekomy maturalny arkusz egzaminacyjny.

Jeszcze w poniedziałek p.o. dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wydał oświadczenie w tej sprawie. W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi rzekomego włamania na serwery Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz przechwycenia z nich arkuszy przygotowanych na tegoroczny egzamin maturalny, uprzejmie informuję, że informacje te - przesłane drogą mailową do większości redakcji - są nieprawdziwe. Żadne arkusze do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju br. nie zostały przez nikogo przechwycone. Nie zostały również odnotowane żadne włamania na serwery CKE - brzmiało oświadczenie.

Nikt nie włamał się na serwery CKE. Jakikolwiek z przygotowanych arkuszy egzaminów maturalnych nie został wykradziony - zapewniła też w wydanym w tej sprawie komunikacie rzeczniczka MEN Joanna Dębek.

W środę dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej złożył zawiadomienie do prokuratury o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na uzyskaniu bez uprawnienia dostępu do informacji nieprzeznaczonej lub systemu informatycznego poprzez przełamanie albo ominięcie szczególnych zabezpieczeń tych informacji lub systemów".

Jak podkreśliła wicedyrektor CKE, przedstawione przez informatora serwisu niebezpiecznik.pl materiały nie wskazują, aby ktoś uzyskał nieuprawniony dostęp do strony internetowej CKE. Jednak - według niej - sam fakt, że informator nadal w korespondencji z serwisem utrzymuje, że "ciągle mają dostęp do systemów CKE" sprawia, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Matury rozpoczną się w tym roku 5 maja o godzinie 9 obowiązkowym dla wszystkich abiturientów egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, a egzaminów ustnych - do 30 maja.

(edbie)

Artykuł pochodzi z kategorii: Matura 2014