"Za cztery lata w Rio zdenerwuję Polaka" - zapowiedział niemiecki kulomiot David Storl, który w Londynie sięgnął po srebrny medal olimpijski. O trzy centymetry wyprzedził go nasz mistrz z Pekinu, Tomasz Majewski.

Storl ma dopiero 22 lata, jest mistrzem świata (2011) i Europy (2012), ale w Londynie musiał ustąpić miejsca Majewskiemu. Podopieczny Henryka Olszewskiego po raz drugi z rzędu stanął na najwyższym stopniu podium igrzysk. Dla Storla srebro też jest wielkim sukcesem, ale odgraża się, że za cztery lata w Rio de Janeiro to on obejmie "władzę" nad "kołem".

Nie mogę być nieszczęśliwy. Jestem jeszcze młody, mam przed sobą całą niemal karierę. Nie mogę na razie uwierzyć, że jestem wicemistrzem olimpijskim. Jednak w kolejnych igrzyskach postaram się zdenerwować Tomasza - zapowiedział.

Dla Storla konkurs ułożył się idealnie. Już w pierwszej próbie wyszedł na prowadzenie, ale gdy w trzeciej kolejce Polak wyprzedził go o centymetr, zaczęły się nerwy. W finałowej rozgrywce nie wytrzymał i spalił trzy ostatnie podejścia.

Czułem, że mogę pchnąć 22 metry, ale popełniałem błędy techniczne, jakbym pierwszy raz stanął w kole - przyznał.

Majewski obronił tytuł z Pekinu

W piątek w Londynie Tomasz Majewski obronił tytuł mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą. Uzyskał wynik 21,89 m. i o trzy centymetry wyprzedził mistrza świata Niemca Davida Storla. Trzecie miejsce zajął Amerykanin Reese Hoffa - 21,23.

Majewski jest trzecim kulomiotem w historii nowożytnych igrzysk, który po raz drugi z rzędu został mistrzem olimpijskim. Przed nim dokonali tego tylko Amerykanie - Ralph Rose (w 1904 i 1908 roku) oraz Parry O'Brien (w 1952 i 1956 roku).

31-letni Tomasz Majewski urodził się 30 sierpnia 1981 roku w Nasielsku. Jest czwartym Polakiem, któremu udało się pchnąć kulę na odległość ponad 21 m. Dokonał tego podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, gdzie zdobył złoty medal.Majewski jest wielokrotnym mistrzem Polski w pchnięciu kulą. Dwukrotnie stawał na podium halowych mistrzostw świata. W 2010 roku zajął drugie miejsce na mistrzostwach Europy.Życiowe rekordy Tomasza Majewskiego to 21,95 m (stadion) i 21,72 m (hala).