Jamajczyk Usain Bolt został po raz drugi z rzędu mistrzem olimpijskim na 100 m. W Londynie przebiegł ten dystans w 9,63 co jest drugim w historii wynikiem i olimpijskim rekordem. Drugi był jego rodak Yohan Blake - 9,75, a trzeci Amerykanin Justin Gatlin - 9,79.

Bolt jest rekordzistą świata na 100 i 200 m. Na krótszym dystansie w mistrzostwach świata w Berlinie w 2009 roku miał wynik 9,58 i ustanowił rekord globu.

Wielu specjalistów przed finałem uważało, że Jamajczyk nie zdoła po raz drugi stanąć na najwyższym stopniu olimpijskiego podium. Cały jego sezon nie wskazywał na to, że jest w najwyższej formie. W krajowych eliminacjach przegrał ze swoim kolegą z grupy treningowej Yohanem Blakem, ale Bolt ze spokojem powtarzał, że wie, co robić, by znowu triumfować. Kupił sobie nawet bloki startowe dokładnie takie, jakie są wykorzystywane w olimpijskiej rywalizacji. Wszystko po to, by nie popełnić tego samego błędu co przed rokiem w mistrzostwach świata - w Daegu został zdyskwalifikowany za falstart.

Srebrny medal powędrował do Blake'a, który do mety przybiegł z czasem 9.75. Trzeci był reprezentant USA, Justin Gatlin (9.79). Za podium znaleźli się kolejno: Amerykanie Tyson Gay (9.80) i Ryan Bailet (9.88), Holender Churandy Martina (9.94), reprezentant Trynidadu i Tobago Richard Thompson (9.98) i Asafa Powell z Jamajki (11.99).

"Byłem pewny, że pokażę, na co mnie stać"

Mistrzostwa Jamajki nauczyły mnie bardzo wiele. Doskonale wiedziałem, co zrobiłem źle. Dlatego też postawiłem w Londynie na koncentrację. Jestem bardzo zadowolony, że udało się zrealizować pierwszy cel. Byłem pewny, że jak dojdzie do momentu, w którym rozpocznie się walka o medale, pokażę, na co mnie stać - powiedział Bolt.

Zadowolony był również Blake. Chciałem zwyciężyć, ale kto by nie chciał? Teraz dziękuję Bogu za srebro - przyznał.

25-letni Bolt jest drugim w historii sprinterem, który zdołał dwa razy z rzędu zdobyć złoty medal olimpijski. Po raz pierwszy takiej sztuki dokonał w latach 1984 i 1988 Amerykanin Carl Lewis.