Finał siatkarskich zmagań na igrzyskach w Londynie miał niezwykle pasjonujący przebieg. Po raz pierwszy w historii Rosjanie wywalczyli złoty medal w tej dyscyplinie. Podopieczni Władimira Alekny pokonali Brazylię 3:2, choć po pierwszych dwóch setach to Canarinhos byli o krok od zwycięstwa.

Mecz rozpoczął się po myśli Brazylijczyków, którzy w dwóch pierwszych setach dominowali na boisku. Canarinhos pokonali Rosjan 25:19 i 25:20. Trzecia partia miała być dla nich tylko postawieniem kropki nad i. Spotkanie ułożyło się jednak zupełnie inaczej. Rosjanie podjęli walkę i w końcówce trzeciego seta zachowali zimną krew. Wygrali 29:27 i odzyskali pewność siebie. Udało im się utrzymać dominację również przez dwa kolejne sety, które wygrali 25:22 i 15:9.

Impreza w Londynie to już kolejna tego typu impreza, na której brazylijskim siatkarzom nie udało się wywalczyć złota. Cztery lata temu Canarinhos przegrali w finale z USA.

Składy obu drużyn:

Rosja: Taras Chtiej, Siergiej Grankin, Siergiej Tietuchin, Dmitrij Muserski, Maksym Michajłow, Aleksander Wołkow, Aleksiej Obmoczajew (libero) oraz Nikołaj Apałikow, Dmitrij Ilinych, Jurij Bierieżko, Aleksander Butko, Aleksander Sokołow.

Brazylia: Bruno Rezende, Wallace de Souza, Junios dos Santos, Murilo Endres, Lucas Saatkamp, Dante Amaral i Sergio Santos (libero) oraz Thiago Soares Alves, Rodrigo Santana, Ricardo Garcia.