Mnożą się kontrowersje wokół zwycięstwa młodej chińskiej pływaczki Shiwen Ye w wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym. "Ona przypomina budową zawodniczki z dawnej NRD. Wszyscy wiedzą, co stało za ich sukcesami - oświadczył szef stowarzyszenia trenerów pływackich John Leonard. Szesnastoletnia Chinka pobiła rekord świata, a ostatnie 50 metrów pokonała szybciej niż zwycięzca wśród mężczyzn, Amerykanin Ryan Lochte.

Organizatorzy imprezy próbują tonować nastroje. Nie oceniajmy ludzi zbyt pochopnie - odpowiada krytykom dyrektor igrzysk w Londynie Sebastian Coe.

Sama Shiwen Ye zapewnia, że walczy uczciwie i nie stosuje dopingu. Nasz team prowadzi surową politykę i nie mamy z tym problemu - deklaruje.

Ye to niejedyna nastolatka, która wygrała pływackie zawody na tych igrzyskach. W poniedziałek złoto zdobyła Ruta Meilutyte - Litwinka, która ma zaledwie 15 lat.

Poprawiła rekord świata o 1,02 s

Shiwen Ye pobiła rekord świata na 400 m stylem dowolnym w pierwszym dniu zmagań pływaków na igrzyskach w Londynie. Zwyciężyła w finale z czasem 4.28,43. Tym samym poprawiła o 1,02 s rezultat Australijki Stephanie Rice z poprzedniej olimpiady w Pekinie (4.29,45).

Shiwen Ye zapewniła sobie triumf fantastyczną dyspozycją na ostatnich 100 metrach, które pływaczki musiały pokonać kraulem. Po 250 m Ye była dopiero trzecia, a ostatecznie Amerykankę Elizabeth Beisel (4.31,27) wyprzedziła o prawie trzy, a rodaczkę Xuanxu Li (4.32,91) o prawie pięć sekund.