Katastrofa polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem jest niezmiennie głównym tematem w rosyjskich mediach. Programy informacyjne wszystkich stacji telewizyjnych i radiowych niemal w całości poświęcone są tragedii, która dotknęła Polskę.

W niedzielę media na bieżąco, często na żywo, relacjonowały ceremonię pożegnania trumny z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na lotnisku w Smoleńsku, uroczystość na lotnisku wojskowym w Warszawie i przejazd konduktu żałobnego ulicami polskiej stolicy. Wcześniej przekazywały obrazki z płaczącej Warszawy - sprzed Pałacu Prezydenckiego, z Placu Piłsudskiego, Katedry Polowej Wojska Polskiego i innych kościołów.

Informowały też szeroko o przewiezieniu pozostałych ciał ofiar katastrofy do Moskwy, przygotowaniach do ich identyfikacji, a także o przyjeździe do stolicy Rosji rodzin zabitych, przedstawicieli rządu Polski i polskich ekspertów, którzy będą pomagali w rozpoznaniu ofiar.

Stacje telewizyjne i radiowe informowały także o wyłożeniu w Ambasadzie RP w Moskwie księgi kondolencyjnej i o mszy w intencji ofiar dramatu pod Smoleńskiem, odprawionej w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Niemal wszystkie stacje telewizyjne przerwały swoje programy

W sobotę niemal wszystkie centralne stacje telewizyjne przerwały swoje programy, by nadać specjalne wydania magazynów informacyjnych z tragicznymi wiadomościami ze Smoleńska. Później co godzinę przekazywały najnowsze wieści ze Smoleńska, Katynia, Moskwy i Warszawy. Obszernie przedstawiały też sylwetkę tragicznie zmarłego przywódcy Polski.

W związku z tragedią pod Smoleńskiem państwowe stacje telewizyjne dokonały też innych zmian w swoich programach. W sobotę wieczorem Kanał 1 odwołał emisję bodaj najpopularniejszego w Rosji programu satyrycznego "Prożektorparishilton".

Natomiast w niedzielę Rossija (d. RTR) włączyła do swojego programu "Katyń" Wajdy. Obraz został pokazany wieczorem, bezpośrednio po głównym wydaniu magazynu informacyjnego Wiesti, tj. w najlepszym czasie antenowym. Przez cały dzień zapowiadano emisję tego filmu. Z kolei Kanał 1 po wieczornym magazynie Wremia - zamiast programów rozrywkowych "Bolszaja raznica" i "Jużnoje Butowo" - wyświetlił "Popiół i diament" Wajdy.

Poniedziałek, 12 kwietnia, będzie w Rosji dniem żałoby narodowej.