"Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej nie stawi się w prokuraturze na przesłuchania m.in. ws. tego, czy z miejsca wypadku nie zniknęły jakieś elementy" - powiedział Antoni Macierewicz szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M.

Największe zbulwersowanie wywołała sprawa niesamowitych przesłuchań przez polską prokuraturę, na żądanie Rosji, rodzin ofiar w sprawie ewentualnego zabierania z miejsca katastrofy szczątków samolotu, fragmentów rzeczy, które tam pozostały. Ta sprawa wymaga zdecydowanej reakcji ze strony prokuratury - powiedział Macierewicz.

Uznaję, że mamy do czynienia z bezprawiem. Nie ma żadnych podstaw, żeby przesłuchiwać te osoby. Prokuratura polska, która ma na sumieniu bardzo wiele błędów, niedociągnięć w sprawie smoleńskiej (...) w tym szczególnym wypadku ma obowiązek odmówić realizacji żądania rosyjskiego - podkreślił. Macierewicz zaznaczył, że to rodziny ofiar już w czerwcu, jako pierwsze, zwracały się jako pierwsze o zabezpieczenia miejsca katastrofy. Czy do momentu, gdy zwróciły się o to rodziny polska prokuratura zabezpieczyła dowody? Nic nie zrobiła. (...) Nie zrobiwszy tego, teraz dopuszcza do przesłuchiwania w trybie bezprawnym polskich rodzin - powiedział.

Czy Rosja zapewnia wzajemność, jeśli chodzi o żądania ze strony polskiej? Czy przesłuchano głównych świadków, wydano protokoły sekcji zwłok? Tego wszystkiego nie zrobiono. Jak w takiej sytuacji prokuratura śmie narażać rodziny? - pytał Macierewicz.

Jego zdaniem część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej podkreślała, że działania prokuratury, "która odmawia ekshumacji ofiar katastrofy" ma charakter "działania na szkodę postępowania". Mieliśmy od dłuższego czasu informacje o daleko idących nieprawidłowościach. Premier Jarosław Kaczyński mówił o tym wielokrotnie. Było to przez część mediów traktowane w sposób skandaliczny - podkreślił.

W poniedziałek w Warszawie podczas "marszu pamięci", który odbył się w dziewięć miesięcy po katastrofie smoleńskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział: Tu, po raz pierwszy, stawiam pytanie, które za chwilę postawimy także w Sejmie. Jeżeli prokuratura rosyjska wzywa pod groźbą kar polskich obywateli na przesłuchania do Rosji, to dlaczego prokuratura polska nie wzywa obywateli rosyjskich i to tych, którzy dużo wiedzą o tej katastrofie? To jest takie pytanie, które musi postawić każdy Polak, który chce Polski niepodległej.