Prawo i Sprawiedliwość powołało zespół parlamentarny do zbadania katastrofy 10 kwietnia. Antoni Macierewicz stwierdził, że grupa, do której akces zgłosiło 60 posłów, będzie się zajmować m.in. zbieraniem dokumentów i publicznym wysłuchiwaniem osób, które posiadają wiedzę na temat tragedii w Smoleńsku.

Zobacz również:

Poseł PiS podkreślił, że zespół może zwracać się o materiały dotyczące katastrofy np. do prokuratury, ale nie ma gwarancji, że je otrzyma. Mamy nadzieję, że powaga instytucji sejmowej pomoże ten skutek osiągnąć - powiedział. Według Macierewicza prace zespołu zakończą się podsumowaniem w formie raportu, przedstawiającym stanowisko posłów na temat przebiegu wydarzeń. Jego zdaniem, pierwsze posiedzenie może odbyć się jeszcze w lipcu.

PO i SLD krytykują działania PiS

Posłowie PO i SLD krytycznie ocenili powołanie przez parlamentarzystów PiS zespołu do zbadania katastrofy smoleńskiej. Według wiceszefa klubu PO Waldy`ego Dzikowskiego grupa będzie raczej ciałem politycznym niż profesjonalnym. Jego zdaniem będzie to "quasi-komisja śledczej". Krzysztof Matyajszyk z SLD stwierdził, że rolę kontrolną w sprawie katastrofy lepiej spełniłaby raczej komisja albo speckomisja sejmowa.

Jarosław Kaczyński: Musimy uzyskać właściwą odpowiedź

Jarosław Kaczyński podczas wieczoru wyborczego, po zakończeniu głosowania w II turze wyborów prezydenckich, wspominając swojego brata i inne ofiary katastrofy, podkreślił, że to z ich męczeńskiej śmierci wyrósł ruch, który doprowadził do uzyskania przez niego wyniku wyborczego. Dodał, że pozostało po nich wielkie zadanie, które jest przed nami, wielkie pytanie, na które musimy odpowiedzieć. (…) Zawiesiliśmy tę sprawę w trakcie kampanii, musimy uzyskać właściwą odpowiedź, w każdym wymiarze moralnym, politycznym i tym prawnym - oświadczył.

Według regulaminu Sejmu posłowie mogą tworzyć w Sejmie zespoły. Aby powołać zespół, jego przedstawiciele muszą podać do wiadomości marszałka Sejmu jego skład osobowy oraz regulamin wewnętrzny. W Sejmie istnieje kilkadziesiąt zespołów. Posłowie zrzeszają się zarówno w grupach zajmujących się, np. bezpieczeństwem ruchu drogowego, energetyką, rozwojem komunikacji i turystyki rowerowej.