Z pewnością zostaną zadane trudne pytania, ale pan prezes nie ma nic do ukrycia - powiedział po przybyciu do Prokuratury Wojskowej w Warszawie Rafał Rogalski, reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS jest przesłuchiwany w śledztwie dotyczącym katastrofy 10 kwietnia.

Kaczyński przyjechał przed godziną 10. Nie rozmawiał z dziennikarzami.

Mecenas Rogalski powiedział mediom, że jest spokojny o przesłuchanie i przekonany, że przebiegnie ono bez komplikacji. Jak ocenił, czas trwania przesłuchania jest nieprzewidywalny, bo może być bardzo wiele pytań ze strony prokuratorów. Jego elementem jest ponadto także możliwość swobodnej wypowiedzi świadka.

Zaznaczył, że znane są pytania skierowane w ramach rosyjskiego wniosku o pomoc prawną do polskiej prokuratury. Jak przypomniał, chodzi w nich o standardowe zagadnienia dotyczące m.in. pokrewieństwa oraz powodu lotu, a także ewentualnego odszkodowania.

Wedle mojej wiedzy żadne tego typu wnioski o odszkodowanie ze strony Jarosława Kaczyńskiego nie mają być składane ani teraz, ani w przyszłości - powiedział Rogalski.

Mecenas odnosząc się do kwestii ostatniej rozmowy telefonicznej braci Kaczyńskich na krótko przed katastrofą powiedział, że w jego ocenie pytania prokuratorów na ten temat nie będą nastręczały Jarosławowi Kaczyńskiemu trudności. Dodał, że zna treść tej rozmowy, ale jej ujawnienie, szczególne przed przesłuchaniem, nie jest właściwe.

Jakiekolwiek spekulacje dotyczące wydawania poleceń ze strony prezesa prezydentowi dotyczące lądowania są nie na miejscu i świadczą o złej woli tych, co tak sądzą - ocenił.

Pełnomocnik prezesa PiS poinformował, że były premier będzie uczestniczył w środę w zamkniętym spotkaniu rodzin ofiar katastrofy z prokuratorami wojskowymi. Rano mają odbyć się określone czynności przed komisją śledczą ds. zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy, ale mam nadzieję, że nie spowoduje to jakichkolwiek komplikacji w związku ze spotkaniem z prokuratorami - powiedział mecenas.

Poza polską prokuraturą śledztwo w sprawie katastrofy prowadzi też prokuratura rosyjska, dlatego w ramach wtorkowego przesłuchania będzie także realizowany rosyjski wniosek o pomoc prawną, a pytania zadawane będą na potrzeby obu postępowań.

Przesłuchanie Kaczyńskiego będzie jednym z kolejnych przesłuchań bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej. Do tej pory śledczy przesłuchali już m.in. syna senator Janiny Fetlińskiej, brata prezydenckiego tłumacza Aleksandra Fedorowicza oraz wdowę po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim.