W warszawskiej synagodze Nożyków na wspólnym nabożeństwie żałobnym modlili się zarówno Żydzi jak i chrześcijanie. Jesteśmy tu, bo chcemy pomodlić się za nich, mieć cichą nadzieję, że ich śmierć nie była zbyt ciężka, przyszła szybko - powiedział przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlćik.

Jesteśmy tu, by wspominać wszystkich, którzy zginęli. Nie możemy zapominać o rodzinach katyńskich, o wojskowych, o funkcjonariuszach BOR, którzy tym razem nie byli w stanie obronić szefa, o załodze, która do ostatniej chwili starała się ratować samolot - dodał Kadlćik. To był uczciwy człowiek, nasz prawdziwy przyjaciel. Straciliśmy przyjaciela i przyjaciółkę - jego małżonkę - powiedział o prezydenckiej parze.

Podczas nabożeństwa odczytano listę ofiar katastrofy. Po nabożeństwie wierni udali się pod Pałac Prezydencki, by złożyć biało-czerwony wieniec z gwiazdą Dawida ułożoną z niebieskich kwiatów.

W sobotę pod Smoleńskiem w katastrofie samolotu wiozącego delegację na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, wśród nich prezydent z małżonką, przedstawiciele Sejmu, najwyżsi dowódcy wojskowi, osoby ze środowisk kombatantów i rodzin zamordowanych w Katyniu.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Lista ofiar katastrofy samolotu