Zidentyfikowano 24 z 96 ciał wydobytych ze zgliszczy prezydenckiego samolotu, który rozbił się w sobotę niedaleko Smoleńska - potwierdził w RMF FM Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. Samolot z ciałem Lecha Kaczyńskiego spodziewany jest na Okęciu około 14. Po uroczystości na lotnisku trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie przewieziona do Pałacu Prezydenckiego.

Cześć samolotu, w której był prezydencki salonik, relatywnie najmniej ucierpiała i to ułatwiło identyfikację ciała pana prezydenta - mówił w wywiadzie dla RMF FM minister sprawiedliwości. W przypadku zwłok pana prezydenta identyfikację - tak jak wymagają tego procedury - przeprowadziła rodzina pana prezydenta, w tym przypadku premier Kaczyński.

W tej chwili mamy wstępną identyfikację już 24 ciał. Dokonano jej na podstawie zdjęć i innych materiałów, ale żeby ostatecznie potwierdzić, że to są zwłoki danej osoby, wymagana jest identyfikacja najbliższych przedstawicieli rodziny - wyjaśnia.

Ciała - jak dodał - są przewożone do Moskwy i stamtąd przesłane do kraju. W Smoleńsku - jak zaznaczył - trudno doprowadzić do identyfikacji zwłok, dlatego strona rosyjska zaproponowała, że zwłoki będą przetransportowane do Moskwy.

Zaznaczył jednak, że zwłoki prezydenta będą bezpośrednio ze Smoleńska przetransportowane do Polski. A tutaj odebrane z całym ceremoniałem, także wojskowym, przynależnym głowie państwa.

Minister Kwiatkowski potwierdził, że są trzy hipotezy śledcze - że katastrofa jest efektem złych warunków atmosferycznych, błędu ludzkiego (tu możemy mówić zarówno o błędzie pilota, jak i błędzie przedstawicieli służb nawigacyjnych na lotnisku) czy awarii maszyny. Każda z tych hipotez śledczych będzie sprawdzana - zaznaczył.

Prace na terenie katastrofy prowadzone są bardzo sprawnie, teren jest podzielony na sektory, są zbierane przede wszystkim oczywiście zwłoki ofiar, ale także części samolotu. We wszystkich tych czynnościach uczestniczą przedstawiciele strony polskiej. Wspólnie też polsko-rosyjski zespół odczytuje czarne skrzynki. Informację, czy skrzynki uda się odtworzyć w ciągu najbliższego dnia czy dni, będziemy wiedzieć dopiero dzisiaj, po tych czynnościach, które są prowadzone w Moskwie i oczywiście ten sygnał będzie natychmiast tutaj do Polski przekazany - dodał.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Tutaj możesz złożyć kondolencje

Tutaj znajdziesz podsumowanie tragicznych wydarzeń w Smoleńsku