Uroczystość złożenia tragicznie zmarłych Lecha i Marii Kaczyńskich do krypty na Wawelu odbędzie się w niedzielę około godziny 16 - powiedział w Kontrwywiadzie RMF FM prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wcześniej w Bazylice Mariackiej na Rynku Głównym odbędzie się msza. Po jej zakończeniu kondukt z ciałami pary prezydenckiej ruszy Traktem Królewskim na Wawel.

W związku z uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej w Krakowie należy się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym, przede wszystkim w centrum miasta i na trasie przejazdu - z lotniska w Balicach przez Salwator do Rynku Głównego. Zmiany w organizacji ruchu zostały wprowadzone już w sobotę. czytaj więcej

Trumny z ciałami prezydenckiej pary zostaną przewiezione do Krakowa samolotem w niedzielę przed południem. Później z lotniska Balice trafią na Salwator i - jak mówi prezydent Majchrowski - tam zostaną przeniesione na lawetę, przewiezione na tej lawecie na Rynek Główny. W kościele Mariackim będzie msza, po mszy kondukt uda się Traktem Królewskim na Wawel.

Msza w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku Głównym rozpocznie się o godz. 14. Nabożeństwo poprowadzi któryś ze specjalnych wysłanników papieskich - prawdopodobnie będzie to sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone lub dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano.

W uroczystościach na Wawelu będą uczestniczyć światowi przywódcy - m.in. prezydent USA Barack Obama, prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel. Kraków przygotowuje się do tego wydarzenia.

Na krakowskim lotnisku Balice trwają przygotowania do przyjęcia delegacji, które przybędą na pogrzeb prezydenckiej pary. Na razie nie jest planowane zamknięcie lotniska dla regularnego ruchu pasażerskiego. W sobotę i niedzielę spodziewanych jest w Krakowie około 80 samolotów z oficjalnymi delegacjami. W Balicach wylądował już samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS. Maszyna z wysokości diesięciu kilometrów może szczegółowo monitorować ruch lotniczy w promieniu około czterystu kilometrów.

W sobotę wieczorem o godzinie 20. na Rynku Głównym odbędzie się koncert żałobny poświęcony pamięci ofiar katastrofy.