Tuż obok Jana Pawła II. Tablica upamiętniła Lecha Kaczyńskiego w Sejmie

Poniedziałek, 9 kwietnia 2018 (12:58)
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 kwietnia 2018 (14:56)

Tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego została odsłonięta w Sejmie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i marszałka Marka Kuchcińskiego. W czasie uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że to moment ważny dla całego polskiego parlamentu, dla Polski, a także dla przyszłości Rzeczypospolitej, o którą "z tak wielką troską przez całe swoje polityczne życie zabiegał pan prezydent prof. Lech Kaczyński". Dwie tablice oddające hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej pojawiły się w przeddzień ósmej rocznicy tragedii również w gmachu kancelarii premiera. W ten sposób - jak zauważa dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski - naprawiono błąd sprzed roku, kiedy to w siedzibie KPRM upamiętnieni zostali wyłącznie politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością.

Andrzej Duda: Mam nadzieję, że z tej tablicy Lech Kaczyński będzie patrzył na coraz silniejszą Rzeczpospolitą

Andrzej Duda w wystąpieniu podczas uroczystości w Sejmie podkreślał, że Lech Kaczyński, pełniąc na przestrzeni życia różnorakie funkcje państwowe, zabiegał nieustannie, niestrudzenie o "budowanie Polski silnej, suwerennej, solidarnej, takiej, w której wszyscy są równo traktowani, w której zwyciężać ma uczciwość i nie ma miejsca dla cynizmu i draństwa".

Taką Polskę właśnie każdego dnia swojej służby dla Rzeczypospolitej budował pan prezydent - zaznaczył Duda.

"Służył ojczyźnie do końca". W Sejmie odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego /TVN24/x-news

Zwrócił uwagę, że na odsłoniętej właśnie tablicy widnieje napis: "Zginął w służbie ojczyźnie 10 IV 2010 pod Smoleńskiem", i podkreślił, że Lech Kaczyński "służył ojczyźnie do końca".

Ta tablica będzie, wierzę w to, po wsze czasy świadectwem służby dla Polski naszego pana prezydenta. Mam nadzieję, że z tej tablicy będzie także patrzył na coraz silniejszą, coraz piękniejszą Rzeczpospolitą - taką, o jaką walczył i o jakiej marzył - powiedział Andrzej Duda.

Tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu została umieszczona w hallu przy wejściu głównym do gmachu Sejmu, na ścianie po prawej stronie schodów prowadzących do sali posiedzeń. Tuż obok innej tablicy - upamiętniającej papieża-Polaka św. Jana Pawła II:

Dwie nowe tablice w kancelarii premiera. Tym razem ponadpartyjne

Nowe tablice upamiętniające ofiary katastrofy pod Smoleńskiem pojawiły się również w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Umieszczono na nich 10 nazwisk, m.in. polityków lewicy Izabeli Jarugi-Nowackiej i Jerzego Szmajdzińskiego.

Przypomnijmy, że tablica upamiętniająca ofiary tragedii smoleńskiej odsłonięta została w gmachu KPRM już rok temu: na niej jednak znalazły się wyłącznie nazwiska prezydenta Lecha Kaczyńskiego i dwóch członków rządu PiS: wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermanna.

Tym razem dobór nazwisk był jasny i ponadpartyjny: na w sumie trzech tablicach upamiętnieni zostali wszyscy członkowie rządu i pracownicy kancelarii premiera, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.

Na jednej z odsłoniętych dzisiaj tablic widnieją nazwiska: Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygło, Zbigniewa Wassermanna, Pawła Wypycha i Jerzego Szmajdzińskiego, na drugiej: Grażyny Gęsickiej, Mariusza Handzlika, Przemysława Gosiewskiego, Izabeli Jarugi-Nowackiej i Katarzyny Doraczyńskiej.

Nad nazwiskami zaś napis: "W hołdzie członkom Rady Ministrów i pracownikom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010".

Te dwie nowe tablice zawisły dokładnie w tym samym miejscu co pierwsza: przy wejściu głównym do kancelarii, po bokach tablicy odsłoniętej rok temu.

W kancelarii premiera nasz dziennikarz Mariusz Piekarski usłyszał, że od początku taki był zamysł, i że teraz tablice tworzą Tryptyk Smoleński.

W przyszłym roku kolejna tablica. W Senacie

W przyszłym roku tablica poświęcona ofiarom katastrofy z 10 kwietnia ma natomiast zostać odsłonięta w gmachu Senatu. Poinformował o tym dzisiaj w rozmowie z dziennikarzami marszałek izby wyższej Stanisław Karczewski.

Stoicie państwo w tym miejscu, w którym w przyszłym roku również taką tablicę będziemy odsłaniać. Tablicę poświęconą i panu prezydentowi, i tym wszystkim, którzy zginęli (pod Smoleńskiem), a byli wcześniej bądź w momencie katastrofy senatorami - oznajmił Karczewski.

(e)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Katastrofa smoleńska

Mariusz Piekarski

RMF FM/PAP