Polskie koleje uruchomią w weekend ponad sto dodatkowych pociągów, które będą dowozić podróżnych na uroczystości żałobne w Warszawie i Krakowie. Do dyspozycji pasażerów będzie przeznaczonych nawet kilkadziesiąt tysięcy dodatkowych miejsc.

Przewozy Regionalne zaplanowały na sobotę zmiany dotyczące 33 pociągów InterRegio. Na razie zatwierdzono w rozkładzie jazdy zmiany odnośnie trzech:

Kraków (6:25) - Warszawa Centralna (9:35)
Wrocław (4:15) - Warszawa Centralna (10:21)
Poznań (6:15) - Warszawa Centralna (10:01)

Dodatkowe pociągi Przewozów Regionalnych będą kursować w sobotę:
z Warszawy do Katowic przez Centralną Magistralę Kolejową,
z Terespola do Warszawy przez Białą Podlaską, Międzyrzec Podlaski i Łuków,
z Białegostoku do Warszawy przez Łapy, Małkinię i Tłuszcz,
z Łodzi do Warszawy przez Koluszki.

Dostosowaliśmy godziny przyjazdu tak, by pasażerowie zdążyli na początek uroczystości - wyjaśnił rzecznik "Przewozów Regionalnych" Piotr Olszewski. Dodał, że jeżeli uda się uruchomić wszystkie planowane połączenia, do dyspozycji podróżnych będzie dodatkowych 12,5 tysiąca miejsc.

Część pociągów InterRegio będzie kursowało po dłuższych trasach niż zwykle, np. trasa z Rzeszowa do Warszawy będzie wydłużona z Przemyśla Głównego, z Warszawy do Poznania będzie wydłużona do Szczecina, z Bydgoszczy do Warszawy - do Gdyni, a z Wrocławia do Krakowa - wydłużona do Rzeszowa.

Na tory wyjadą też pociągi, które kursują zwykle w dni powszednie.

Więcej pociągów chce wypuścić na tory też PKP Intercity

Spółka chce uruchomić 42 dodatkowe pociągi: 27 z i do Warszawy oraz 15 z i do Krakowa. Pociągi będą przyjeżdżały do tych miast rano, a wyjeżdżały po południu, żeby ułatwić podróżnym dotarcie na uroczystości pogrzebowe i powrót do domu.

W sobotę i niedzielę pociągi między Warszawą a Krakowem będą kursować średnio co 45 minut. Przewoźnicy kolejowi będą honorować nawzajem swoje bilety, więc jeśli pasażer pomyli pociągi, nie będzie popierana od niego dodatkowa opłata.

Jednak nie wszystkie dodatkowe pociągi mają już zatwierdzone godziny kursowania. Szczegółowe informacje pasażerowie będą mogli uzyskać na dworcach kolejowych, na których przewoźnik planuje otworzyć dodatkowe punkty informacyjne.