Strona rosyjska będzie "sukcesywnie i w miarę postępów śledztwa" przekazywać polskiej prokuraturze materiały śledztwa w sprawie katastrofy 10 kwietnia. Prokurator Generalny Rosji Jurij Czajka zapewnił o tym swego polskiego odpowiednika Andrzeja Seremeta.

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk poinformował, że w piątek Seremet przeprowadził kolejną rozmowę telefoniczną z Czajką. Podziękował mu za dotychczasową udaną współpracę i wyraził nadzieję, że dalsze współdziałanie będzie przebiegać podobnie. Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej Jurij Czajka złożył zapewnienie, że dołoży starań, aby współpraca ta przebiegała udanie dla obu stron - dodał Martyniuk.

W ubiegłą sobotę Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu Tu-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP Lech Kaczyński oraz członkowie załogi". Czynności śledztwa prowadzone są i w Polsce, i w Rosji. Kilku polskich prokuratorów uczestniczyło w działaniach prowadzonych przez prokuraturę rosyjską, m.in. w procesie identyfikacji zwłok, w pracach związanych z odczytywaniem zapisów z czarnych skrzynek oraz - co jest ewenementem - w przesłuchaniach świadków, m.in. kontrolerów lotu. Polscy prokuratorzy mieli też możliwość zapoznawania się z dokumentami na miejscu.

W Warszawie polscy prokuratorzy od soboty zabezpieczali w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego oraz na lotnisku dokumentację lotu, dokumenty dotyczące stanu zdrowia załogi, komunikaty pogodowe. W ramach pomocy prawnej dla rosyjskiego śledztwa ABW zabezpieczała też materiał porównawczy DNA oraz "inną dokumentację" niezbędną do identyfikacji ciał. Z kolei w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie od czwartku trwają badania czarnej skrzynki Tu-154, rejestratora parametrów lotu. Zawartość tej skrzynki musi być przebadana w Polsce, bo jest to produkt polski i tylko u nas można odczytać zapisy skrzynki.

Na www.rmf24.pl i www.interia.pl zostaną przeprowadzone transmisje wideo i audio uroczystości żałobnych w Warszawie i Krakowie. Początek dzisiaj o godzinie 12.