Kaczyński podczas miesięcznicy smoleńskiej: To przedostatni marsz, ale nie ostatnia miesięcznica

Sobota, 10 marca 2018 (20:36)
Aktualizacja: Sobota, 10 marca 2018 (21:28)

W sobotę wieczorem po mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, jej uczestnicy przeszli przed Pałac Prezydencki w Warszawie w comiesięcznym marszu pamięci. Tradycyjnie przemówił tam prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Jesteśmy blisko prawdy. Wiemy na pewno, że to, co zostało ustalone przez tzw. komisję Anodiny i komisję Millera to nie jest prawda" - powiedział. "Chce powiedzieć, że wszyscy, którzy wzięli udział w chociaż jednym takim marszu, przyczynili się do ujawnienia prawdy" - podkreślił. "To przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznica. Msze w kościele seminaryjnym z rana i wieczorem w Katedrze św. Jana będą odbywały się nadal" - dodał Jarosław Kaczyński.

To, co nas łączyło nas przez lata, przez tyle lat, prawie już osiem, to było prezentowane co miesiąc na Krakowskim Przedmieściu i co łączyło się z pewnym oczekiwaniem, z pewną nadzieją - to się kończy - powiedział prezes PiS. Dodał, że "kończy się dlatego, że to oczekiwanie, że ta nadzieja została spełniona, że tam na placu Piłsudskiego budowany jest już pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, że przygotowywane jest już miejsce pod pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego".

W wieczornej, sobotniej mszy, uczestniczyli - oprócz Jarosława Kaczyńskiego -  również premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier i szef ministerstwa kultury Piotr Gliński, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, były szef MON Antoni Macierewicz, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wicemarszałek Senatu Adam Bielan czy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

„Cel naszych marszów zostanie wypełniony”. J. Kaczyński podczas 95. miesięcznicy smoleńskiej /

Warszawski marsz pamięci otwierał transparent z napisem: "Smoleńsk - Pamiętamy!". Niesiono też transparenty: "Panie prezydencie byłeś, jesteś, będziesz dla nas wzorem!".

Cała trasa przemarszu odgrodzona została barierkami, a wzdłuż stali policjanci.

"Godności nie zbuduje się na kłamstwie"

Za barierkami, na Placu Zamkowym przy Kolumnie Zygmunta zebrała się grupa kilkudziesięciu kontrmanifestantów, m.in. działaczy organizacji Obywatele RP. Odczytali oświadczenie o odpowiedzialności Polaków za mordy na Żydach m.in. w Jedwabnem.

Zaapelowali również o uczestnictwo w niedzielnych obchodach Marca'68 na Dworcu Gdańskim w Warszawie.

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak przypomniał, że w kwietniu, w 8. rocznicę tragedii smoleńskiej odbędzie się ostatnia miesięcznica. Zrobimy wszystko, żeby pojawił się tu wielotysięczny, potężny tłum demokratów - mówił. Kontrmanifestanci mieli ze sobą transparenty: "Mamy prawa! Prawa fizyki, prawa logiki, prawa człowieka" i "Godności nie zbuduje się na kłamstwie". Niektórzy trzymali białe róże.


(ug)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Katastrofa smoleńska

RMF FM/PAP