Jedność narodowa zaczyna się kruszyć w Polsce! - twierdzą francuskie media. Zarówno telewizja, jak i prasa - na swoich stronach internetowych - donoszą, że decyzja o pochowaniu byłego prezydenta i pierwszej damy na Wawelu, wywołuje w naszym kraju coraz więcej polemik.

Kardynał Dziwisz chciał, by pogrzeb wzmocnił narodową jedność. Tak się jednak nie stanie - ocenia popołudniowy dziennik "Le Monde", który sugeruje, że Lech Kaczyński zostanie pochowany na Wawelu nie z powodu wyjątkowo dobrego bilansu jego działalności politycznej, tylko z powodu tragicznych okoliczności, w jakich zginął.

Gazeta cytuje polskich publicystów i historyków, według których podyktowana emocjami decyzja podjęta została zbyt pospiesznie. Inne media przytaczają słowa Andrzeja Wajdy, który wypowiedział się w podobnym tonie. Platforma obywatelska zachowuje się powściągliwie, bo jej liderzy wiedzą, że każdy gest przeciwko narodowemu uniesieniu byłyby źle widziany. Wszystko to pryśnie jednak za kilka dni - zapewne po pogrzebie - mówi dziennikowi "Le Monde" publicysta i historyk idei Marcin Król.