Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, prowadząca śledztwo dotyczące organizacji lotów Tu-154M z 7 i 10 kwietnia 2010 r., wyśle do Rosji wniosek o pomoc prawną. Zwróci się w nim m.in. o dokumenty.

Prokuratorzy zajmujący się sprawą organizacji lotów po zapoznaniu się z aktami zgromadzonymi przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie uznali, że materiały wymagają jeszcze uzupełnienia - tłumaczy decyzję rzeczniczka prokuratury Renata Mazur. Zaznaczyła, że wniosek dotyczy także jeszcze innych kwestii. Śledczy nie chcą jednak ujawniać treści wniosku przed jego przesłaniem do Rosji.

Obecnie wniosek jest tłumaczony przed wysłaniem, dokument jest obszerny i zawiera specjalistyczne sformułowania - zaznaczyła Mazur. Po przetłumaczeniu wniosek najpierw trafi do Prokuratury Generalnej, która przekaże go stronie rosyjskiej.

Przygotowywany wniosek jest pierwszym, jaki praska prokuratura skieruje w tej sprawie do Rosji. Dotychczas kilka takich wniosków - częściowo już zrealizowanych - wysłała do Rosjan Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, badająca katastrofę z 10 kwietnia.

Praska prokuratura w tej sprawie także przesłuchuje świadków. Na razie zaplanowano przesłuchanie 80 osób, nie jest jednak wykluczone, że ich liczba wzrośnie. Przesłuchania zaplanowane są na maj i czerwiec. Do piątku, jak powiedziała Mazur, przesłuchano 13 osób.

Do prokuratury wpływają też polskie dokumenty dotyczące kwestii organizacji lotów. Prokuratura w połowie kwietnia informowała, że o niezbędne materiały zwróciła się do blisko 40 instytucji - w tym kancelarii: prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu; oraz MON, MSZ, BOR i BBN.

Śledczy z prokuratury Warszawa-Praga badają ewentualną odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych niebędących żołnierzami. Wątek dotyczy okresu od września 2009 r. do 10 kwietnia 2010 r. i badana jest w nim sprawa ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie i BOR w związku z wizytami w Katyniu premiera Donalda Tuska (7 kwietnia 2010 r.) i prezydenta Lecha Kaczyńskiego (10 kwietnia).

Na przełomie marca i kwietnia wątek ten został wyłączony z postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej, prowadzonego przez warszawską prokuraturę wojskową. Prokuratura wojskowa - co do zasady - nie jest bowiem uprawniona do badania działań osób cywilnych.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do prowadzenia tego śledztwa wyznaczono w praskiej prokuraturze okręgowej prokuratorów Józefa Gacka i Wojciecha Skórę, którzy od lutego zapoznawali się z aktami śledztwa WPO w Warszawie. Prokurator Gacek jest szefem zespołu śledczego.