Będzie ekshumacja Ryszarda Kaczorowskiego

Piątek, 19 października 2012 (16:24)

Na poniedziałek zaplanowano ekshumacje kolejnych dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. Jednym z ekshumowanych mężczyzn ma być ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Śledczy mają wątpliwości, czy nie doszło do pomyłki i zamiany ciał.

Prokuratura zarządziła ekshumację Ryszarda Kaczorowskiego, ponieważ śledczy po analizie dokumentacji medycznej doszli do wniosku, że w jego przypadku mogło dojść do pomyłki i zamiany ciał.

Prezydent jest pochowany w Panteonie Wielkich Polaków warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Jego ciało ma zostać stamtąd przewiezione na szczegółowe badania najpierw do Krakowa, a potem do Wrocławia, gdzie specjaliści przeprowadzą sekcję zwłok.

Śledczy zapowiadali, że do końca roku planują ekshumacje ciał dwóch par ofiar katastrofy smoleńskiej. Według naszych informacji, kolejne dwie osoby, wśród których jest jeden wojskowy, mają zostać ekshumowane za kilkanaście dni.

Kolejna ekshumowana ofiara katastrofy samolotu

Ryszard Kaczorowski będzie już szóstą ekshumowaną ofiarą katastrofy smoleńskiej. Pierwszą był Zbigniew Wassermann, którego ciało badano w sierpniu 2011 roku. W marcu 2012 ekshumowano Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtykę. We wrześniu z grobów wydobyto szczątki legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Katastrofa smoleńska

Krzysztof Zasada

Bartosz Styrna

Maciej Nycz