Międzynarodowy Fundusz Walutowy będzie bardziej wnikliwie śledził sytuację w pięciu największych gospodarkach świata. Chodzi o USA, Chiny, Japonię, Wielką Brytanię i strefę euro. MFW zamierza też publikować raporty o ewentualnych konsekwencjach ich kondycji ekonomicznej, które mogą być odczuwalne poza granicami regionów.

"Raporty na temat międzynarodowych reperkusji", jakie mogą wyniknąć z kryzysów lub problemów w najbogatszych gospodarkach świata, będą opublikowane w ciągu najbliższych 18 do 24 miesięcy - napisano w komunikacie Funduszu.

MFW musi przystosować się do nowych wyzwań i zapewnić, że dysponuje instrumentami oceny i minimalizowania ryzyka, które zagrażałoby stabilności światowej gospodarki - stwierdził dyrektor generalny Funduszu Dominique Strauss-Kahn. Dodał, że gdy wysiłki mające na celu zapobieganie kryzysom nie wystarczają, potrzebne są instrumenty, które odbudują zaufanie rynku.

Już w piątek w RPA ruszają piłkarskie mistrzostwa świata. Wszystkie informacje znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM będziecie mogli słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.