Jest porozumienie ws. pomocy dla hiszpańskich banków

Wtorek, 17 lipca 2012 (20:57)

Fiński rząd doszedł do porozumienia z rządem Hiszpanii w sprawie gwarancji, jakich udzieli Madryt w zamian za udział Finlandii w europejskim planie ratowania hiszpańskich banków.

"Negocjacje Finlandii w sprawie gwarancji w ramach programu stabilizacji dla hiszpańskich banków zakończyły się powodzeniem. Na mocy porozumienia (...) hiszpański fundusz gwarancji depozytów daje Finlandii gwarancje, które ograniczą ryzyko dla fińskich podatników" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej fińskiego ministerstwa finansów. Porozumienie zostało wynegocjowane na takich samych zasadach jak to zawarte w październiku ubiegłego roku z Grecją. Gwarancje pokrywają 40 proc. udziału Finlandii w europejskim planie ratowania hiszpańskich banków, czyli opiewają na 769,92 mln euro - podano w komunikacie.

Według informacji podanych przez fińską telewizję publiczną YLE całkowity udział Finlandii w planie ratunkowym wzrósł do 1,9 mld euro. "Gwarancje będą przekazywane w gotówce na konto gwarancyjne Finlandii stopniowo w miarę, jak pożyczki będą udzielane Hiszpanii" - twierdzi fińskie ministerstwo finansów.

Na początku lipca fińska minister finansów Jutta Urpilainen powiedziała, że jej kraj odmawia spłaty długów innych państw strefy euro i sprzeciwia się wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za te długi. Odpowiedzialność zbiorowa za długi (...) i ryzyko innych państw nie jest tym, na co chcemy się przygotować - podkreśliła pani minister.

W zeszłym tygodniu ministrowie finansów strefy euro ogólnie porozumieli się co do warunków pomocy dla Hiszpanii. Pierwsza transza w wysokości 30 mld euro ma być wypłacona do końca lipca. Dalsze wypłaty mają jednak nastąpić po pełnym zbadaniu kondycji hiszpańskich banków; wtedy ma być też znana ostateczna wielkość pomocy. Partnerzy ze strefy euro zadeklarowali do 100 mld euro wsparcia na dokapitalizowanie banków.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Kryzys finansowy

RMF FM/PAP