Grecki rząd zlikwiduje w ramach oszczędności 213 urzędów

Wtorek, 24 lipca 2012 (21:55)

W ramach oszczędności grecki rząd zlikwiduje lub połączy z innymi instytucjami 213 urzędów. W ten sposób budżet państwa zyska rocznie około 40 mln euro. Likwidacji ulegnie 5 256 etatów.

Zobacz również:

Zwolnieni urzędnicy przejdą na emeryturę lub zostaną skierowani do innych urzędów - poinformowało ministerstwo finansów w Atenach. Premier Antonis Samaras zapewnił, że jego rząd pomimo oporu "odchudzi" aparat państwowy.

Jak pisze agencja dpa, wiele przeznaczonych do likwidacji placówek nie realizuje żadnych konkretnych zadań. Jej zdaniem tworzone były w przeszłości tylko po to, by zapewnić miejsca pracy partyjnym kolegom. Dpa wskazuje w tym kontekście na istnienie aż 65 organizacji zajmujących się ochroną młodzieży, które obecnie mają zostać przekształcone w jeden urząd.

Trojka znów w Grecji

Od poniedziałku w Grecji przebywają inspektorzy trojki, czyli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego. Mają oni ocenić postępy Grecji we wdrażaniu reform. Od ich raportu będzie zależała decyzja o wypłacie kolejnej transzy międzynarodowej pomocy.

Pogrążona w długach Grecja jest uzależniona od pomocy partnerów ze strefy euro i MFW. Dwa pakiety pomocy dla Aten wynoszą około 240 mld euro na lata 2010-2014.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Kryzys finansowy

RMF24-PAP