Pierwszy rodzic wcześniaka w Polsce został zaszczepiony dziś przeciwko Covid-19 - dowiedział się reporter RMF FM Michal Dobrołowicz. To matka dziewczynki urodzonej w 24. tygodniu ciąży. Zaszczepiono ją w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku.

Dziewczynka będzie w szpitalu co najmniej do połowy marca.

Rodzice wcześniaków należą do tak zwanej grupy zero Narodowego Programu Szczepień. Neonatolodzy i Ministerstwo Zdrowia opracowują dokładne wytyczne, jak będą wyglądać kolejne, masowe szczepienia tej grupy.

Tylko część rodziców wcześniaków dostanie szczepionkę szybciej, ponieważ - jak przekonują lekarze - powinni być to rodzice dzieci najmniej dojrzałych, przed którymi jest co najmniej miesięczny pobyt w szpitalu. Tak, aby - jak tłumaczy konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii profesor Ewa Helwich - mogli towarzyszyć im na oddziale. 

Mówimy o dzieciach, które ważą przy urodzeniu mniej niż 1 600 gramów, bo te dzieci będą wymagały dłuższego pobytu, to tylko w tej grupie ma sens - podkreśla w rozmowie z RMF FM.

Rocznie w Polsce rodzi się ponad 25 tysięcy wcześniaków. Specjaliści szacują, że dzieci najmniej dojrzałych, spełniających wymienione warunki, rocznie w Polsce rodzi się kilka tysięcy. 

Włączenie ich rodziców do grupy zero oznacza, że zaszczepieni byliby zarówno ich ojcowie, jak i mamy. 

Szczepienia pierwszej grupy od 25 stycznia

Obecnie trwa etap zero. Szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

"Grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.

Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień. Lista ta ma być na bieżąco aktualizowana. 

Etapy szczepień

W kolejnym drugim etapie szczepienie otrzymają:

  • osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

etapie trzecim szczepienie otrzymają:

Opracowanie: