Europejska Agencja Leków może jeszcze dzisiaj zatwierdzić szczepionkę przeciw Covid-19 opracowaną przez amerykańską firmę Moderna - dowiedziała się nieoficjalnie korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Pierwotnie Agencja miała zatwierdzić preparat 6 stycznia, ale - jak twierdzą źródła naszej dziennikarki - trwa już spotkanie w tej sprawie.

Preparat Moderny będzie drugą szczepionką przeciw Covid-19, która zostanie dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska - która podejmuje ostateczną decyzję ws. dopuszczania szczepionek przeciw Covid-19 na unijny rynek - 21 grudnia zatwierdziły szczepionkę opracowaną przez amerykańskiego Pfizera i niemiecki BioNTech.

26 grudnia w pierwszych krajach UE ruszyły szczepienia preparatem Comirnaty, a dzień później trwały już w większości unijnych państw, również w Polsce.

Na 6 stycznia planowane było natomiast spotkanie panelu ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA) ws. preparatu Moderny.

Jak wynika jednak z nieoficjalnych ustaleń Katarzyny Szymańskiej-Borginon, procedura została przyspieszona i decyzję ws. zatwierdzenia szczepionki Moderny EMA może podjąć jeszcze dzisiaj.

Komisja Europejska zamówiła już dla wszystkich krajów Unii 160 mln dawek preparatu, a umowę z firmą podpisała także Polska.

Już wcześniej natomiast produkt Moderny zatwierdzony został m.in. przez Stany Zjednoczone i Kanadę.

Szczepionka Moderny przeciw Covid-19: Skuteczność na poziomie 94 procent

Podobnie jak preparat Pfizera szczepionka Moderny opiera się na nowoczesnej metodzie wykorzystywania informacyjnego RNA wirusów.

Klinicznie przeprowadzone badania wykazały skuteczność specyfiku na poziomie 94 procent.

Na razie, podobnie jak w przypadku szczepionki Pfizera, nie wiadomo, czy preparat Moderny zapobiega wyłącznie rozwojowi choroby Covid-19, czy również samemu zakażeniu koronawirusem, a także, jak długo po zaszczepieniu utrzymuje się odporność.

Badania wykazały natomiast, że przebieg wszystkich zachorowań, jakie miały miejsce po podaniu szczepionki Moderny, był łagodny.