Ograniczenia dla seniorów, szkoły podstawowe częściowo zdalnie. Znamy nową listę obostrzeń

Czwartek, 22 października 2020 (23:21)
Aktualizacja: Piątek, 23 października 2020 (06:02)

Znamy nową listę ograniczeń, którą w piątek ma ogłosić rząd. Potwierdzają się doniesienia dziennikarzy RMF FM - lekcje w szkołach podstawowych dla klas IV-VIII będą zdalne. Uczniowie z klas I-III nadal będą się uczyć stacjonarnie.

Wszystkie dzieci - od czwartej klasy w górę zostaną wysłane do domów na nauczanie zdalne. W szkołach pozostaną tylko dzieci z klas 1-3. Po staremu posyłać będzie można także dzieci do żłobków i przedszkoli.

Będzie zakaz wychodzenia na ulicę dzieci do 16. roku życia, chyba że będą pod opieką dorosłego. Ten zakaz będzie obowiązywał od 9:00 do 15:00. Chodzi o to, żeby dzieci rzeczywiście były w domach i się uczyły zdalnie.

Rząd zamierza wprowadzić zalecenie, by osoby powyżej 70. roku życia pozostawały w domach.

Zamknięte mają zostać restauracje, kawiarnie i puby. Zamawiać będzie można tylko jedzenie i picie na wynos. W czynnych lokalach usługowych ma być rygorystyczne przestrzeganie zasad epidemicznych.

Parki i lasy pozostaną otwarte. Nie ma decyzji o zamknięciu cmentarzy.

Oficjalna informacja w piątek przed południem

Wieczorem rzecznik rządu Piotr  Müller poinformował, że w piątek o godz. 11. odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca ustalenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

"Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono aktualną sytuację epidemiczną oraz kolejne działania w walce z epidemią koronawirusa. Jutro o godz. 11:00 odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca ustalenia zespołu" - napisał na Twitterze rzecznik rządu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało na Twitterze, że "sytuacja epidemiczna w kraju oraz kolejne działania w walce z epidemią były tematami posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego".

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze w środę poinformował, że będzie rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, by od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy. Ponadto z uwagi na dużą liczbę powiatów czerwonych będzie także rekomendował, by cała Polska od soboty była strefą czerwoną.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby koronawirusem zakaziło się 12 107 osób. Zmarło 168 osób. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii.


Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Magdalena Partyła