Kolejne działania związane z epidemią koronawirusa w Polsce oraz uchwała w sprawie ważności wyborów prezydenckich. M.in. te wydarzenia mogą zdominować nadchodzący tydzień.

W poniedziałek Sąd Najwyższy ma podjąć uchwałę w sprawie ważności wyborów prezydenckich. Przez cały weekend sędziowie rozpatrują protesty wyborcze. Za zasadne - choć bez wpływu na przebieg i wynik wyborów - uznano do tej pory ponad 90 protestów.

W nadchodzącym tygodniu pilnie śledzić też będziemy kolejne meldunki MZ ws. zachorowań na koronawirusa. Ostatniej doby było przybyło ponad pół tysiąca zakażeń (548 przypadków). W najbliższych dniach mogą, ale nie muszą, zapaść decyzje dotyczące dodatkowych obostrzeń w Polsce. To na razie tylko jeden z branych pod uwagę scenariuszy. Rząd - jak zapowiada jego rzecznik - dopuszcza możliwość wprowadzenia obostrzeń w wybranych powiatach.

W tej chwili to jest dwadzieścia kilka powiatów, w których identyfikujemy problemy. Na tę chwilę takich regulacji nie ma - podkreślał niedawno Piotr Müller.

Jeżeli 60 procent chorych jest z dwudziestu kilku powiatów, być może tam trzeba te rygory - choćby dotyczące wesel czy maseczek - dać ostrzejsze, a gdzie indziej może nie trzeba takich wymogów dawać - przekonywał w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ewentualne decyzje dotyczące kwarantanny

Żadne decyzje nie zapadły też w sprawie kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy. Rząd będzie analizować dane epidemiologiczne z innych krajów, zwłaszcza z południa Europy. Informację o ewentualnej kwarantannie mamy dostać najpóźniej tydzień przed dniem, w którym zacznie obowiązywać.

Nadchodzący tydzień - według prognoz resortu zdrowia - może być tygodniem sporych przyrostów zakażeń.

To efekt między innymi planowanych na południu Polski masowych testów w dużych zakładach produkcyjnych. Ostatni skok liczby zakażeń - według resortu - ma szansę być wyhamowany w okolicy następnego weekendu.