Nowe obostrzenia: Do limitów nie będą wliczani zaszczepieni. Jak to będzie kontrolowane?

Czwartek, 10 czerwca (17:08)

„Tylko osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów” - uściślił minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, czy wyłączenie z obowiązujących limitów będzie dotyczyło także ozdrowieńców.” W czwartek w sklepie Google została udostępniona aplikacja umożliwiająca odczytywanie QR-kodu potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu Covid-19 UCC” – dodał.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia został poproszony o doprecyzowanie, czy do limitów związanych z sytuacją epidemiczną nie będą wliczane tylko osoby zaszczepione, czy także ozdrowieńcy do pół roku po przechorowaniu Covid-19. Na tę chwilę tylko osoby zaszczepione, taka będzie regulacja w rozporządzeniu - odpowiedział Niedzielski.

Na konferencji padło też pytanie, czy poza możliwością uniknięcia kwarantanny i niewliczaniem do limitu osób, rząd zastanawia się nad zwiększeniem przywilejów dla osób zaszczepionych.

Cytat

Jeśli chodzi o kwestię benefitów, czy ułatwień związanych z wykonaniem szczepienia, to my prowadzimy politykę neutralną - uwzględniamy przede wszystkim informacje, że osoba zaszczepiona jest bezpieczna dla otoczenia i w związku z tym nie naraża osób, z którymi przebywa, na zakażenie, przynajmniej w tym dużym stopniu, bo zawsze jakieś minimalne ryzyko istnieje.
powiedział Niedzielski.

Dlatego - wskazał - benefity wiążące się z zaszczepieniem się dotyczą przede wszystkim sfer, gdzie jest ryzyko bezpieczeństwa epidemicznego. Czyli właśnie limity, czyli właśnie niepopadanie w kwarantannę - dodał.

SPRAWDŹ LISTĘ OBOSTRZEŃ: Premier przedstawił plan na wakacje

Organizatorzy będą rozliczani z przestrzegania limitu osób

Jak zaznaczył Niedzielski, sprawdzenie, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora.

Dzisiaj udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wczoraj udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu - poinformował.

Dodał, że to organizator będzie następnie rozliczany z przestrzegania limitu osób, które mogą wziąć udział w danym wydarzeniu.

Oczywiście po stronie osoby, która wchodzi, która wie, że jest zaszczepiona, jest posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny - czyli wydruk kartki z QR-kodem - albo po porostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania - wyjaśnił Niedzielski.

Jak zaznaczył, Polska jest "przygotowana technicznie". Przyjemnie mi powiedzieć, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów europejskich, który ma przygotowaną całą tę infrastrukturę elektroniczną - podkreślił minister zdrowia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Sara Bounaoui

RMF FM/PAP