Nie będzie na razie dalszego ograniczania liczby łóżek w szpitalach jednoimiennych

Wtorek, 9 czerwca 2020 (16:59)

Na razie nie będzie dalszego ograniczania liczby łózek w szpitalach jednoimiennych - ustalił reporter RMF FM. Dwa takie szpitale - przyjmujące tylko pacjentów z koronawirusem - zostały wygaszone, czyli wróciły do normalnego funkcjonowania. Część pozostałych placówek ograniczyła liczbę miejsc zakaźnych.

Pytany o szczegóły minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiada, że plan, który przyjął resort w kwestii wygaszania łóżek, został już zrealizowany.

Na dzień dzisiejszy chcieliśmy zmniejszyć o połowę liczbę łóżek w szpitalach jednoimiennych i to zrobiliśmy. Będziemy obserwowali sytuację i reagowali tak, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna - tłumaczy.

Szef resortu zdrowia pytany o to, czy wstrzymanie ograniczania liczby łóżek w szpitalach jednoimiennych, ma związek z sytuacją na Śląsku, odpowiada, że nie.

W tym regionie liczba placówek jednoimiennych nie została zmniejszona. Podobnie jest ma Mazowszu, w Wielkopolsce oraz w woj. łódzkim. W pozostałych regionach, część szpitali do tej pory jednoimiennych, w niepełnym zakresie wróciła do normalnej działalności.

Miejsc dla pacjentów z koronawirusem w całej Polsce jest około czterech tysięcy. Zajętych jest połowa.

Premier o kopalniach: Możliwy dość wysoki poziom przypadków koronawirusa

Koronawirus cały czas atakuje w kopalniach. W najbliższych 8-10 dniach spodziewamy się jeszcze dość wysokiego poziomu identyfikacji przypadków osób zakażonych koronawirusem. Testowane są bardzo duże grupy górników i ich rodzin - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Katowicach. 

Jego zdaniem, w województwie śląskim, jest 60 proc. wolnych łóżek szpitalnych. W przypadku respiratorów jest to 80 proc.Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Urszula Gwiazda