Koronawirus w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego. Większość przypadków bezobjawowa

Piątek, 25 września (17:13)

U 26 pracowników Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego potwierdzono zakażenie koronawirusem. 14 osób przebywa na kwarantannie. Wśród zainfekowanych osób są pracownicy administracji, dyspozytorni oraz ratownicy medyczni pracujący w punkcie przy ulicy Leonarda w Kielcach.

Kiedy okazało się, że jeden z pracowników jest przeziębiony, wykonaliśmy mu testy na koronawirusa. Wynik był dodatni. W związku z tym wykonaliśmy kolejne 160 testów. W tej chwili potwierdzonych jest 26 zakażeń. Z tego powodu 14 osób jest też na kwarantannie - poinformowała dyrektor świętokrzyskiego pogotowia.

Kuria w Katowicach zmienia zasady noworocznej kolędy. "Tylko na zaproszenie"

Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie - poinformowała katowicka kuria metropolitalna. Odwiedziny duszpasterskie ograniczono do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań "na zaproszenie gospodarzy". czytaj więcej

Badaniem zostali objęci wszyscy pracownicy zatrudnieni w Kielcach. W środę patogen stwierdzono u kilku osób, w czwartek liczba ta wzrosła do 15. Natomiast w piątek zakażenie Sars-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 10 osób.

Staramy się normalnie pracować. Jeden zespół ratownictwa został wyłączony z uwagi na to, że wszyscy, albo są zakażeni albo są na kwarantannie. W pozostałych zespołach - jest ich na terenie miast i powiatu kilkanaście - zakażone są pojedyncze osoby. Możemy je zastąpić innymi ratownikami - zapewnia dyrektor placówki Marta Solnica. Od czerwca - kiedy po jednym z wesel zakażonych było kilkunastu pracowników świętokrzyskiego pogotowia - wprowadzono tam specjalne procedury.

Po każdej takiej imprezie mieli tydzień wolnego, lub przebywali w izolacji. Robiliśmy testy po siedmiu dniach. Takie same procedury obowiązywała pracowników powracających z wyjazdów wakacyjnych. Po każdym pacjencie, który miał podejrzenia zakażenia zespół miał wykonywane testy - tłumaczy dyrektor świętokrzyskiego pogotowia. Jestem prawie pewna, że to nie jest zakażenie z zewnątrz, od pacjenta, tylko od któregoś z pracowników. 80 procent z nich przechodzi zakażenie bezobjawowo. Jeden ratownik obecnie przebywa w szpitalu, pozostali mają niewielkie objawy grypopodobne - zaznacza.

W Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego zatrudnionych jest w sumie około 800 osób.

Rekord zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piatek o 1587 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby 23 osoby. To najwięcej od początku epidemii. Minister zdrowia chce wprowadzić nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Mają dotyczyć spotkań międzyludzkich. Poznamy je w przyszłym tygodniu.

W ciągu minionej doby potwierdzono 1587 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

To dane z województw: mazowieckiego (295), małopolskiego (241), kujawsko-pomorskiego (162), pomorskiego (128), śląskiego (126), warmińsko-mazurskiego (87), wielkopolskiego (84), łódzkiego (78), zachodniopomorskiego (61), lubelskiego (59),  podkarpackiego (55), podlaskiego (54), dolnośląskiego (52), świętokrzyskiego (52), opolskiego (38) i lubuskiego (15).

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

RMF FM/PAP