Koronawirus w dwóch szkołach w Olsztynie i w placówce w Działdowie

Poniedziałek, 7 września 2020 (08:14)
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 września 2020 (11:25)

W II LO w Olsztynie poniedziałek jest dniem wolnym od zajęć. W niedzielę wieczorem szkoła została poinformowana przez sanepid o tym, że jeden z uczniów jest zakażony koronawirusem. Na zdalne nauczanie przeszedł też Zespół Szkół nr 1 w Działdowie. U jednego z nauczycieli zdiagnozowano Covid-19.

Dyrekcja szkoły w Olsztynie decydowała, że poniedziałek będzie w placówce tzw. dniem dyrektorskim. Czekamy na decyzję sanepidu, czy w związku z potwierdzeniem zakażenia u ucznia naszej szkoły będziemy przechodzić na nauczanie zdalne, czy nie. Sądzimy, czy z ciągu dnia sytuacja się wyjaśni - powiedziała wicedyrektor placówki Beata Kossakowska-Szwałek.

Pierwszy dzień szkoły: Ruszyły lekcje w czerwonych strefach w Małopolsce

W oznaczonym kolorem czerwonym powiecie nowotarskim oraz w Nowym Sączu 1 września ruszyły lekcje w szkołach. Zamknięta do 11 września będzie placówka we wsi Krempachy w pow. nowotarskim. czytaj więcej

Decyzją sanepidu klasa, w której uczy się chory uczeń oraz 12 nauczycieli, którzy z klasą mieli lekcje, zostali skierowani na kwarantannę.

Nie sądziliśmy, by w niedzielę po godz. 20 rodzice czytali informacje w dzienniku elektronicznym. Zdecydowaliśmy o tym, że każdy wychowawca zadzwoni do rodziców dzieci ze swojej klasy. W pierwszym tygodniu nauki położyliśmy nacisk na to, by wychowawcy mieli telefony do rodziców, i to się okazało bardzo dobrą decyzją - podkreśla Beata Kossakowska-Szwałek. Jak dodaje, szkoła jest gotowa, by w każdej chwili przejść na nauczania zdalne.

W II LO w Olsztynie uczy się 800 uczniów.

Koronawirusa potwierdzono też u jednej z osób z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Olsztynie. Sanepid po przeanalizowaniu sytuacji zdecydował, że do szkoły nie przychodzą uczniowie z klas uczących się w nowej części czyli kl.6a, 7a, 7b i 8 do niedzieli 13.09.2020 r. Z tego względu, ze nie ma zagrożenia w innych częściach szkoły to pozostałe klasy mają lekcje normalnie. Klasy  z nowej część będą miały nauczanie zdalne - komunikat takiej treści wysłano wczoraj rodzicom na platformie Librus.

Zdalna nauka w zespole szkół w Działdowie. Nauczyciel zakażony koronawirusem

Od poniedziałku Zespół Szkół nr 1 w Działdowie za zgodą sanepidu przeszedł na zdalne nauczanie, po tym jak u jednego z nauczycieli wykryto zakażenie koronawirusem. Cała kadra nauczycielska i część uczniów są na kwarantannie.

W oficjalnym komunikacie dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej w Działdowie poinformowała, że - w oparciu o opinię powiatowego inspektora sanitarnego oraz organu prowadzącego szkołę, tj. starostwa - placówka od 7 do 11 września przechodzi na tryb nauki zdalnej.

Dyrektor ZS nr 1 Tomasz Nąć powiedział, że przez tydzień cała kadra nauczycielska, czyli 51 osób będzie przebywać na kwarantannie, podobnie jak 95 uczniów z rodzinami.

Są to osoby, które miały kontakt z zakażonym nauczycielem. W poniedziałek był on na zebraniu rady pedagogicznej, we wtorek na rozpoczęciu roku szkolnego ze swoją klasą, a w środę prowadził zajęcia z siedmioma klasami liceum i technikum. Administracja szkoły, która nie miała styczności z pedagogiem, pracuje normalnie.

Nauczyciel był na weselu

Nauczyciel otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa w piątek wieczorem. Wcześniej był na weselu. Po uzyskaniu informacji, że jeden z uczestników imprezy źle się czuje, sam zgłosił się do sanepidu. Od czwartku nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim. Zakażenie przechodzi bezobjawowo.

Działdowski zespół szkół w poniedziałek rano poinformował o sytuacji olsztyńskie kuratorium oświaty. W placówce uczy się w sumie 717 uczniów.

W razie wystąpienia w szkole zakażenia koronawirusem szkoły na wniosek dyrektora, w porozumieniu z organami prowadzącymi i przy pozytywnej opinii inspektora sanitarnego, mogą na czas określony przejść na system mieszany (łączący kształcenie stacjonarne oraz kształcenie na odległość), bądź całkowicie na nauczanie zdalne.

Ostatniej doby na Warmii i Mazurach potwierdzono koronawirusa u piętnastu osób.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Koronawirus w Polsce

Urszula Gwiazda

Piotr Bułakowski

RMF FM/PAP